Almanya Elektrikli Kamyon Yolu Projesine Başladı! | Technosfer

Almanya Elektrikli Kamyon Yolu Projesine Başladı!

12.05.2019
A+
A-
Almanya Elektrikli Kamyon Yolu Projesine Başladı!

Hava kirliliği yüzünden dünya üzerindeki bir çok şehir zorlu günler geçiriyor. Bu durumun önüne geçebilmek için Almanya “elektrikli otoyol” projesini hayata geçirmeye hazırlanıyor. Şu zamana kadar neden yapılamadı diye düşüneceğimiz bir proje olan elektrikli otoyol projesinin yakın zamanda hayata geçirilmesi düşünülüyor.

Almanya halkının uzun yıllardır teknolojide edinmiş oldukları bilgi birikimi ile yakın zaman içerisinde karşımıza çıkacak olan proje ilk etapta yüksek tonajlı tır gibi araçları kapsayacak. Frankfurt ve Darmstadt arasındaki otobanın 5100 metrelik bir alanında testlerine başlanılan “eHighway” sisteminin trafiği aksatmaması açısından eski bir askeri havalimanı sahasında yapıldığı belirtiliyor.

Daha önce buna benzer bir proje 2016 yılında İsveç’te denenmişti ancak bu proje bir fikirden ileriye gidememişti. İsveç’te yapılan projede kamyonların üst kısımlarında bulunan alana elektrik kablolarına bağlantı sağlayacak bir pantograf yerleştiriliyordu. Kamyonlar bu pantograf sayesinde fren yaptıklarında hat üzerine elektrik vererek tüketimi oldukça azaltıyorlar.

Kamyonların bu proje ile açık havaya karıştırmış olduğu yakıt atığı gazların miktarının kısa vadede düşecek olması pek mümkün gözükmese bile uzun vadede bu proje ve Tesla gibi projeler ile kamyonların yaymış olduğu gaz miktarı oldukça düşecek gibi gözüküyor. İlk etapta 135 bin km’lik yapılacak olan testlerde bu miktarın ne kadar indirilebileceği ve ne kadar verimli olduğu araştırılıyor olacak. Sonrası içinde yakın zaman içerisinde yeni gelişmelerin olacağı düşünülüyor.

 

Technosfer Yönetim
Technosfer Yönetim
Technosfer Yönetim olarak sizlere en kaliteli içeriğin sunulması için elimizden geleni yapmaktan mutluluk duyuyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

teknoloji haberleri

teknoloji haberleri 2019

sorun şikayet

technosfer

otomobil inceleme

inceleme

sorunu

sorunları
kullanıcı yorumları