SON DAKİKA TEKNOLOJİ 11:13 MSI, EN İYİ İKİLİYİ SUNUYOR: MINI-PC CUBI 5 VE PRO MP221 MONITÖR 11:10 MSI ALL-IN-ONE PC’LER İLE PROFESYONELLİĞİN ÖTESİNE GEÇİN 16:47 ‘Fiyat/Performans Canavarı’ Redmi Note 9S Tanıtıldı ! 16:13 General Mobile GM 9 Pro Sorun Şikayet Teknik Özellikleri 12:30 Google Stadia Nedir?
SONRAKİ
MSI Creator X299 Anakart Sorun Şikayet Teknik Özellikleri MSI Creator X299 Anakart Sorun Şikayet Teknik Özellikleri
ÖNCEKİ
Chipset Nedir? Yonga Seti Nedir? Ne İşe Yarar Chipset Nedir? Yonga Seti Nedir? Ne İşe Yarar
3777
1399 0

Analitik Düşünme Nedir? Nasıl yapılır?

Analitik Düşünme Nedir? Nasıl yapılır?
Yazar: Furkan Yurdakul

18 Şubat 2020


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/comtechnosfer/domains/technosfer.com.tr/public_html/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/comtechnosfer/domains/technosfer.com.tr/public_html/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Analitik düşünme nedir? Küçük yaşlarda başlanması gereken düşünme tekniği ile sorunları küçük parçalar halinde çözmeye odaklanılır.

Hem yetişkinler hem de çocuklar için hayatın her konusunda oldukça önemli bir husus olan analitik düşünme pek fazlaca bireyin kavrayarak davranış haline getirme istediği bir düşünme biçimidir. Bu düşünce şekli yardımıyla bir konunun çözümlenebilmesi için tümden gelim yöntemi benimsenir. Konu alt dallara ayırarak tek tek değerlendirerek sonuca kolayca ulaşılır. Bu sayede en kompleks problemler bile ergonomik bir şekilde çözümlenerek en doğru netice elde edilmektedir. Analitik düşünme eğitim sistemine ne olursa olsun dahil edilmesi gereken bir unsurdur.

Analitik düşünmek ne demek?

Analitik düşünme şekli aslında karşılaşılan sorunları küçük parçalara bölerek o küçük parçaları çözerken sorunun tamamını kolayca çözme şeklidir.

Tümden gelim yönteminin kullanıldığı analitik düşünmenin uygulanabilmesi için ilk önce mevzunun minik alt başlıklara ayrılması gerekir. Daha sonrasında her bir alt başlık kendi içerisinde çözümlenmek üzere genel bir sonuç elde edilir. Bu biçimde minik parçalardan bütüne varılmasıyla daha geniş açılı ve fazlaca yönlü bir bakış açısı geliştirilebilir. Analitik düşünme sayesinde bireyler en karmaşa problemlerin bile içerisinden kolayca mantık çerçevesinde sıyrılabilir. Özetle analitik düşünme nelerdir tanımı için tümden gelim ile en karmaşık problemlerin içinden mantık doğrultusunda sıyrılabilmek denilebilir.

Analitik Düşünme Nedir? Nasıl yapılır?

Hem genç hem de olgun yaşlarındaki insanlar için hayatın her dalında büyük bir ciddiyete haiz olan analitik düşünme sayesinde hem öğrenciler derslerinde başarılı olabilmekte aynı zamanda yetişkin kişiler işlerinde yol kat edebilir. Analitik düşünme eğitimi bu nedele küçük yaşlarda başlayarak kazandırılmalı ve ömür boyu bu biçimde kendini geliştirmelidir.

OKU  Xiaomi, Zirveyi Ele Geçirmek İstiyor

Analitik düşünme yeteneği nasıl elde edilir?

Çocuk ve İhtiyar ayırt edilmeksizin hepimiz için ciddiyete sahip olan analitik düşünme yeteneği geliştirebilmek için yazı, kitap okumak, çeşitli zeka geliştirici pratikler yapmak üzere çeşitli metodlar mevcuttur.

Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Analitik düşünce biçiminin benimsenmesinde hem en başarıya ulaşmış olan aynı zamanda en eğlenceli olan seçenek oyun oynamaktır. Analitik düşünme alışkanlığı bulabilmek için grup halinde strateji oyunlar oynanabilir. Zeka gelişimin için çocuklara zeka gelişim testleri yapılabilir ve zeka oyunları oynatılabilir. Örneğin; Kare bulmaca ve çapraz bulmaca çözmeye yoğunlaşılabilir.
 • Zihnin analitik yönden gelişebilmesi için süreli olarak etken olması icap eder. Analitik düşünme kitap okuyarak da edinilebilir. Bu amaçla polisiye türden romanlar okunabilir. Çözülemeyen olayları takip etmek analitik düşünmeyi arttırıcı desteklerdendir. Buna ek olarak analitik düşünme ile ilgili makaleler de üzerine yoğunlaşmak da fazlaca yararlıdır. Çeşitli yazıları okuyarak hem mevzuya ait değişik bakış açıları görülmekte bununla beraber yeni yöntemler hakkında malumat sahibi olunabilir.
 • Bilim kurgu, tansiyon, politik ve polisiye türünden dizi ile filmler izlenebilir. Böylece kompleks durumlar üstüne düşünme fırsatı bulunabilir.
 • Matematik problemleri düzeltilebilir. Böylece matematiksel fikir tarzı geliştirilebilir. Sudoku benzer biçimde rakamsal bulmaca halletmek de sayısal yönden strateji geliştirmeye katkı sağlar.
 • Analitik düşünme alışkanlığı edinmek arzulayan kişilerin ayrıntılara odaklanması öneri edilir. Çevrede bulunan teferruat takip edilerek farklılıklar görülebilir ve bunun üstüne tasvir edebiliriz.
 • Araştırma yapmak analitik düşüncenin önemli noktasını oluşturur. Karşılaşılan sorunun en ince ayrıntısına kadar küçük parçalara ayrılarak incelenmesi kişiye analitik görüş açısı kazandırır. Araştırma hem daha bilgili ve tecrübeli meslek arkadaşlarına veya eğitmenlere danışmak üzere olurken hem de muhtelif yazılı kaynakların incelenmesiyle yapılabilir.
 • Analitik düşüncenin minik yaşlardan itibaren ufaklıklara benimsetilebilmesi için eğitimde işlenen mevzular tartışmaya açık olmalıdır. Teorik bilgiler öğrencilere aktarıldıktan sonra analitik düşünme soruları kullanılarak münakaşa ortamı yaratılmalı ve öğrencilerin değişik yönlerden mevzu üzerine düşünmesi sağlanmalıdır.
OKU  Asus, 3. Nesil AMD Ryzen Destekli Anakartlarını Tanıttı

Analitik düşünmenin faydaları nedir?

 • Genç ve İhtiyar ayırt edilmeksizin herkesin analitik düşünme yöntemlerini benimsemesi gerekir. Bu sayede okul yaşamında başarı göstermiş olunabilir ve kariyer hedefleri gerçekleştirilebilir.
 • Küçük yaşlardan itibaren analitik düşünmeyi edinen öğrenciler başarılı bir tahsil hayatına haiz olabilir. Bu fikir biçimi yardımıyla ezber yapmadan derslerimizi daha basit ve zaman içinde unutmamak üzere kavrayabilirler.
 • Analitik düşünme kişiyi sorgulamaya ve neden-netice ilişkisi aramaya iter. Çoğunluğun benimsediği ve doğru şekilde kabul ettiği değer yargıları bile analitik düşünce tarzına haiz olan kişiler tarafından devamlı şekilde sorgulanır. Kişi üstüne planladığı minik parçaları bir araya getirerek kendisine mantıki yönden en uygun olan yargıya ulaşmaya çalışır. Analitik düşünce gücü sayesinde içerisinde bulunulan şartlar kesinlikle en doğru kararlara varılmaya çalışılır. Bu düşünce seçimi kişiye soğuk kanlı ve objektif bir görüş açısı kazandırır.
 • Analitik fikir prensipleri yardımıyla sorgulayan ve dayatmaları kabul etmeyen bir camia inşa edilmektedir.
 • Analitik düşünme sayesinde meslek, aile, arkadaşlık, ilişkiler ve eğitimde karşılaşılması olası olan sorunlara karşı en mantıklı ve en uygun çözümler geliştirilebilir. Ortaya çıkan sorunun peşinde yatan nedenler incelenir, probleminin kaynağına inilebilir. Sebep-sonuç bağlantısı kurularak probleminin içerisinden çıkmayı sağlayan farklı yollar bulunabilir. Analitik düşünce ile karşılaşılan sorunlardan alınan dersler bir yaşam tecrübesi şekilde kullanılabilir ve aynı hatalara azalış önlenebilir.
 • Pek oldukca iş ilanında adaylarda aranan özelliklerin başlangıcında analitik düşünme yetisine haiz olmak gelir. Analitik düşünme yalnızca tahsil değil meslek ve toplumsal hayatta da olmazsa olmaz bir faktör olarak bireylerin karşısına menfaat. Analitik düşünme gücü yardımıyla meslek hayatının dolambaçlı metodları kolay bir duruma gelebilir. Sorunun temeline inilip;kalıcı çözümler üretmek, yenilikçi ve inovatif yaklaşımları benimseyerek kolayca çözülebilir.
 • Analitik düşünme sayesinde kazanılan eleştirel görüş açısı taassup ve gericiliğin önündeki en büyük engeldir. Ezbere meydana getirilen her şey bu düşünce sistemiyle sorgulanabilir.
 • Analitik düşünce sistemi araştırmacılığı da doğrudan beraberinde getirir.
 • Analitik düşünceye haiz olan kişilerin kandırılması zordur. Bireyler kendi fikir ve doğrularına haiz şekilde topluluk içerisinde varlık gösterebilirler.
OKU  Xbox Series X özel birinci parti oyunlarına sahip olmayacak

Analitik düşünme ne demek?

Analitik düşünme şekli aslında karşılaşılan sorunları küçük parçalara bölerek o küçük parçaları çözerken sorunun tamamını kolayca çözme şeklidir.

Analitik düşünme ne işe yarar?

Analitik düşünme ile problemleri küçük parçalara bölerek kolaylıkla çözüme kavuşturabilirsiniz. Aslında bu sadece düşünme tarzınıza göre şekillenmektedir.

Analitik düşünme teknikleri nelerdir?

Aslında tek bir tekniği ne yazık ki yoktur, küçüklükte başlanabilecek bu düşüne tekniği kendinizi geliştirmeniz ile kazanılabilecektir.

Analitik düşünme nasıl gerçekleşir?

Küçük parçalara bölünen sorunu belirli aşamalarda nasıl çözeceğini planlama ve daha sonra o sorunların çözümlerini birleştirip sorunumuzu kolayca çözmemize yardımcı olur.

Analitik düşünme nedir konusunu sizler ile birlikte işledik. aklınıza takılan soruları bizlere yorumlar kısmından sorabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Chipset Nedir? Yonga Seti Nedir? Ne İşe Yarar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

KATEGORİLER:
ETİKETLER:


" Analitik Düşünme Nedir? Nasıl yapılır? konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Analitik Düşünme Nedir? Nasıl yapılır? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Teknoloji Haberleri olarak hemen yukarıda Analitik Düşünme Nedir? Nasıl yapılır? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Furkan Yurdakul Hakkında:

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunu Furkan, yazılım ve donanım tutkusunu technosfer.com.tr ailesine haber niteliği taşıyan içerikler üretiyor.

YORUMLAR
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
ZORUNLU

GELEN YORUMLAR (0)

Copyright © 2015 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.