SON DAKİKA TEKNOLOJİ 20:03 MSI Creator X299 Anakart Sorun Şikayet Teknik Özellikleri 19:49 MSI Creator TRX40 Sorun Şikayet Teknik Özellikleri 14:00 Xiaomi Mi 10 Sorun Şikayet Teknik Özellikleri 13:50 LG K61 Sorun Şikayet Teknik Özellikleri 13:43 LG K51S Sorun Şikayet ve Teknik Özellikleri
SONRAKİ
Adam Sandler ‘in filmleri Netflix’de çok popüler  Adam Sandler ‘in filmleri Netflix’de çok popüler 
ÖNCEKİ
Microsoft ‘un Office işletmeleri Q2 sonuçlarına öncülük ediyor Microsoft ‘un Office işletmeleri Q2 sonuçlarına öncülük ediyor
980
363 0

Antivirüs şirketi veri toplamayı sonlandırıyor

Antivirüs şirketi veri toplamayı sonlandırıyor
Yazar: Elif Aybüke Ural

31 Ocak 2020

Avast’ın popüler antivirüs yazılımının tarama verilerini topladığı ve reklam verenlere sattığı ortaya çıktıktan sadece birkaç gün sonra, şirket bunu mümkün kılan yan kuruluşu kapattığını söyledi. Bir blog yazısında yazan şirket CEO’su Ondrej Vlcek, Avast’ın Jumpshot yan kuruluşunun antivirüs yazılımının veri toplama ve operasyonlarını “anında etkili “olarak sonlandırdığını ve şirketin” yüzlerce” etkilenen çalışanı transfer etme planından bahsetmediğini, yani muhtemelen bir işin dışında olduğunu söylüyor.

Vlcek  “İnsanları korumak Avast’ın en büyük önceliğidir ve işimizde ve ürünlerimizde yaptığımız her şeye gömülmelidir. Bunun aksi hiçbir şey  kabul edilemez. Bu nedenlerden dolayı, ben, yönetim kurulumuzla birlikte Jumpshot veri toplamayı sonlandırmaya karar verdik. Ayrıca Jumpshot operasyonlarını derhal sona erdirmeye karar verdim” açıklamasında bulundu.

Motherboard ve PCMag arasındaki ortak bir soruşturmanın sonucu olan raporlar, Avast’ın virüsten koruma yazılımı aracılığıyla kullanıcı tarama verilerini nasıl topladığını ayrıntılı olarak anlattı. Bu veriler Google aramaları, konum aramaları, kesin zaman damgaları ile birlikte ziyaret edilen URL’leri ve bazı durumlarda porno web sitelerinde yapılan belirli aramaları içeriyordu. Avast, bireysel kullanıcıların bu verilerden tanımlanamadığını iddia etse de, Motherboard bazı durumlarda bunun mümkün olabileceğini söyleyen uzmanları ile konuştu.

Jumpshot, 100 milyon cihazdan veri aldığını iddia etti. Ayrıca Google, Yelp, Microsoft ve Pepsi de dahil olmak üzere müşterileri arasında dünyanın en büyük şirketlerinden bazılarını listeledi. Jumpshot, bu verileri farklı ürünlere paketleyecekti. Bunlardan biri “tüm tıklama beslemesi” idi ve bu da müşterilerinin tüm kullanıcı tıklamalarını tek tek etki alanlarındaki gezintilerini gösterecekti. Bu müşterilerin, genellikle hassas tarama verilerini içeren Jumpshot ürünleri için milyonlarca dolar ödediği bildirildi.

Avast, Jumpshot’u sona erdirdiğini duyurdu. Ancak Vlcek, şirketin verileri topladığını hala savunuyor. Jumpshot’un bağımsız bir şirket olarak faaliyet gösterdiğini vurgulamanın yanı sıra, hem Avast hem de Jumpshot’un “tamamen yasal sınırlar içinde” hareket ettiğini ve “kendilerini yüzde 100 GDPR uyumluluğuna adadıklarını ” belirttiler.

Bir önceki yazımız olan Kablosuz taşıyıcılar hızlı bir şekilde hızlarını artırıyor başlıklı makalemizde 5g, FCC ve GHz hakkında bilgiler verilmektedir.

OKU  Super Cruise otomatik şerit değiştirme olanağı sağlıyor


" Antivirüs şirketi veri toplamayı sonlandırıyor konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Antivirüs şirketi veri toplamayı sonlandırıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Teknoloji Haberleri olarak hemen yukarıda Antivirüs şirketi veri toplamayı sonlandırıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Elif Aybüke Ural Hakkında:

Konya Selçuk Üniversite Gazetecilik mezunuyum. Teknolojiye merakım azımsanamayacak kadar fazla. Uzun yıllar farklı yayınlarda ve farklı alanlarda içerikler ürettim ve editörlük yaptım.

YORUMLAR
  Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
  ZORUNLU

  GELEN YORUMLAR (0)
  Filmic Double Take ile iki kameradan kayıt yapılabilecek
  Filmic Double Take ile iki kameradan kayıt yapılabilecek
  Youtube aboneliklerinizi artık daha kolay yöneteceksiniz
  Youtube aboneliklerinizi artık daha kolay yöneteceksiniz
  Artık Netflix’i arkadaşlarınızla izleyebileceksiniz
  Artık Netflix’i arkadaşlarınızla izleyebileceksiniz
  Premium Spamı ile Başa Çıkılmalı
  Premium Spamı ile Başa Çıkılmalı
  Youtube Canlı Yayınlarında Super Sticker
  Youtube Canlı Yayınlarında Super Sticker
  Bloodshot’tan İlk Fragman Geldi
  Bloodshot’tan İlk Fragman Geldi

  Copyright © 2015 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.