SON DAKİKA TEKNOLOJİ 11:13 MSI, EN İYİ İKİLİYİ SUNUYOR: MINI-PC CUBI 5 VE PRO MP221 MONITÖR 11:10 MSI ALL-IN-ONE PC’LER İLE PROFESYONELLİĞİN ÖTESİNE GEÇİN 16:47 ‘Fiyat/Performans Canavarı’ Redmi Note 9S Tanıtıldı ! 16:13 General Mobile GM 9 Pro Sorun Şikayet Teknik Özellikleri 12:30 Google Stadia Nedir?
SONRAKİ
The Witcher 3: Wild Hunt oyuncu sayısını ikiye katladı The Witcher 3: Wild Hunt oyuncu sayısını ikiye katladı
ÖNCEKİ
En İyi Akıllı Telefon Karşılaştırma Aracı En İyi Akıllı Telefon Karşılaştırma Aracı
3432
1271 0

Apple , DMCA ihlalleri için güvenlik satıcısına dava açtı

Apple , DMCA ihlalleri için güvenlik satıcısına dava açtı
Yazar: Elif Aybüke Ural

4 Ocak 2020


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/comtechnosfer/domains/technosfer.com.tr/public_html/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/comtechnosfer/domains/technosfer.com.tr/public_html/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Apple , DMCA kapsamında kaçakçılık için Corallium adlı bir iOS sanallaştırma satıcısına dava açıyor. Apple başlangıçta Corellium’nin iOS sanallaştırmasının Apple’ın kodun sahipliğini ihlal ettiğini iddia ederek, Ağustos ayında telif hakkı ihlali için şirkete dava açtı. Daha yeni dosyalama, sanallaştırma yazılımının Corallium satışının telif hakkı korumalı mallarda kaçakçılık olarak sayıldığını iddia ederek davayı genişletti.

Apple “Corallium tamamen telif hakkıyla korunan işletim sisteminin ve Apple’ın iPhone, iPad ve diğer Apple cihazlarında çalışan uygulamaların yasadışı çoğaltılmasını ticarileştirmeye dayanıyor. Corallium sadece her şeyi kopyalıyor” açıklamasında bulundu.

Söz konusu yazılım, kullanıcıların kontrollü bir masaüstü ortamında iOS çalıştırması için sınırlı bir izin verir. Bağlantı olmadan, program bir telefon olarak kullanılamaz. Ancak araştırmacıların belirli yazılımların iOS’ta nasıl performans gösterdiğini ayrıntılı olarak incelemelerine izin verme potansiyeli gösterir. Kötü amaçlı yazılım araştırırken özellikle yararlı bir performans gösterir. Bunun yanı sıra bu sistem en son Birleşik Arap Emirlikleri’nin ToTok uygulamasında gözetim ile ilgili protokolleri ortaya çıkarmak için kullanılmıştır.

Dosyalama sonrası yapılan açıklamada, Corallium hareketi Apple tarafından yazılım kırmaya karşı daha geniş bir darbenin parçası olarak nitelendirdi.

Corallium CEO’su Amanda Gorton, ”Apple bu davayı yazılım kırmayı çökertmek için yeni bir açıyla deneme balonu olarak kullanıyor. Endüstride, geliştiriciler ve araştırmacılar, hem kendi uygulamalarının hem de üçüncü taraf uygulamalarının güvenliğini test etmek için yazılım kırmaya güveniyorlar. Yazılım kırma işleminin cihaz olmadan yapılması mümkün değil. Araştırmacılar ve geliştiriciler sadece son kullanıcıları korumak için yazılım kırmaya güvenmekle kalmıyor, aynı zamanda Apple’ın kendisi yazılım kırma topluluğundan çeşitli şekillerde birçok kez doğrudan yararlandı” açıklamasında bulundu.

Apple ise bu açıklamalara yorum yapmayı reddediyor.  Yazılım kırma iOS’un önceki sürümlerinde yaygındı, ancak son yıllarda önemli ölçüde azaldı. En önemli yazılım kırmaya bağlı uygulama kaynaklarından bazıları sonuç olarak kapandı. Yetkili olmayan yazılımları kurmanın en yaygın yolu, iOS’un temel mimarisini sağlam bırakan Apple’ın kurumsal sertifika sistemi aracılığıyla gerçekleştiriliyor. Yine de, Apple’ın yazılım kontrol sistemlerinde boşluklar bulmak için önemli bir rekabet var.

OKU  İşte iPhone 11’e karşı şuanda kullandığınız modelin ederi

Bir önceki yazımız olan The Witcher 3: Wild Hunt oyuncu sayısını ikiye katladı başlıklı makalemizde haber, Oyuncu sayısı ve Witcher hakkında bilgiler verilmektedir.

KATEGORİLER:
ETİKETLER:


" Apple , DMCA ihlalleri için güvenlik satıcısına dava açtı konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Apple , DMCA ihlalleri için güvenlik satıcısına dava açtı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Teknoloji Haberleri olarak hemen yukarıda Apple , DMCA ihlalleri için güvenlik satıcısına dava açtı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Elif Aybüke Ural Hakkında:

Konya Selçuk Üniversite Gazetecilik mezunuyum. Teknolojiye merakım azımsanamayacak kadar fazla. Uzun yıllar farklı yayınlarda ve farklı alanlarda içerikler ürettim ve editörlük yaptım.

YORUMLAR
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
ZORUNLU

GELEN YORUMLAR (0)

Copyright © 2015 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.