SON DAKİKA TEKNOLOJİ 14:14 Audi İkinci Elektrikli Arabası E-Tron Sportback’i Duyurdu 14:27 Su Geçirmeyen Oyuncu Klavyesi; Asus TUF Gaming K7 13:30 HUAWEI’nin Türkiye’de Çekilen İlk Akıllı Saat Reklam Filmi Yayında 18:18 Samsung, Telefonlar için  Yeni Kamera Modları Kullanacak 14:54 Apple Elektronik Sigara İçme Uygulamalarını Mağazasından Kaldırdı
SONRAKİ
Roku’nun Yeni Ücretsiz Uygulaması, Apple Watch’ınızla Görüntülemenizi Kontrol Etmenizi Sağlıyor Roku’nun Yeni Ücretsiz Uygulaması, Apple Watch’ınızla Görüntülemenizi Kontrol Etmenizi Sağlıyor
ÖNCEKİ
Sony, PS4 Oynatıcıları Önceki Kuşaklardan Daha Hızlı PS5’e Taşımak İstiyor Sony, PS4 Oynatıcıları Önceki Kuşaklardan Daha Hızlı PS5’e Taşımak İstiyor
3194
1183 0

Apple, macOS’ta şifreli mailleri düzeltiyor

Apple, macOS’ta şifreli mailleri düzeltiyor
Yazar: Elif Aybüke Ural

10 Kasım 2019

Apple, güvendiğiniz tek teknoloji şirketi olmak istediğinden, kullanıcılarının gizliliğini nasıl koruduğu konusundaki itibarını büyük ölçüde vurgulamaktadır. Ancak, Apple Mail’den şifreli e-postalar gönderirseniz, şu anda bu e-postaların bir kısmını şifrelenmemiş gibi okumak için bir yol var – ve iddia edildiği üzere, Apple’ın bir düzeltme yapmadan önce de  bu güvenlik açığı hakkında aylarca biliniyor.

Daha ileri gitmeden önce, bunun yalnızca az sayıda insanı etkileyebileceğini bilmelisiniz. MacOS, Apple Mail kullanıyor, Apple Mail’den şifreli e-postalar gönderiyor, zaten tüm sisteminizi şifrelemek için FileVault kullanmıyor ve Apple’ın sistem dosyalarının neresinde bu bilgiyi aradığını tam olarak biliyor olmalısınız. Bir bilgisayar korsanı olsaydınız, bu sistem dosyalarına da erişmeniz gerekiyor.

Apple, Verge’ye sorunun farkında olduğunu ve gelecekteki bir yazılım güncellemesinde çözeceğini söylüyor. Şirket ayrıca, yalnızca e-posta bölümlerinin saklandığını söylüyor. Ancak Apple’ın hala bir şekilde şifreli e-postaların bir kısmını açık bir şekilde şifreli olması gerektiği açık bırakılmıyor olması açık değildir.

Güvenlik açığı, Apple odaklı bir BT uzmanı olan Bob Gendler tarafından Çarşamba günü yayınlanan bir blogda paylaşıldı. Gendler, macOS ve Siri’nin kullanıcılara nasıl bilgi önerdiğini anlamaya çalışırken, Posta ve diğer uygulamalardan bilgi depolayan macOS veritabanı dosyalarını buldular ve daha sonra Siri tarafından kullanıcılara daha iyi bilgi önermek için kullanıldı. Bu kendi başına çok da şok edici değil – size daha iyi Siri önerileri sunmak için Apple’ın bazı bilgilerinizden referans alması ve öğrenmesi gerektiğini düşünüyor.Ancak Gendler, bu dosyalardan birinin, snippets.db dosyasının, şifrelenmiş olması gereken şifrelenmemiş e-posta metnini sakladığını keşfetti. 

E-postaların şu anda snippets.db’de toplanmasını durdurmak istiyorsanız, Apple bize Sistem Tercihleri> Siri> Siri Önerileri ve Gizlilik> Posta seçeneğine gidip “Bu Uygulamadan Öğrenin” seçeneğini işaretleyerek yapabileceğinizi söylüyor. Gendler’e bu çözüm – ancak bu geçici çözümün sadece yeni e-postaların snippetlere eklenmesini durduracağını söylüyor. Snippets.db’de depolanan eski e-postaların artık taranamadığından emin olmak istiyorsanız, o dosyayı da silmeniz gerekebilir.

Bu şifrelenmemiş snippetlerin potansiyel olarak başka uygulamalar tarafından okunmasını önlemek istiyorsanız, Apple’a göre macOS Catalina’da uygulamalara tam disk erişimi vermekten kaçınabilirsiniz. Ayrıca Apple, FileVault’u açmanın, ekstra güvende olmak istiyorsanız Mac’inizdeki her şeyi şifreleyeceğini de söylüyor.

Yine, bu güvenlik açığı muhtemelen o kadar insanı etkilemeyecektir. Ancak, kullanıcılar Apple Mail’e güveniyor ve Apple Mail e-postalarının yüzde 100 şifreli olduğuna inanıyor, ancak işler öyle görünmüyor. Gendler’in dediği gibi, “Siz farkına varmadan başka neyin izlenmesi ve potansiyel olarak uygunsuz bir şekilde depolandığı sorusunu gündeme getiriyor.”

" Apple, macOS’ta şifreli mailleri düzeltiyor konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Apple, macOS’ta şifreli mailleri düzeltiyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Teknoloji Haberleri olarak hemen yukarıda Apple, macOS’ta şifreli mailleri düzeltiyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Elif Aybüke Ural Hakkında:

Konya Selçuk Üniversite Gazetecilik mezunu ve teknolojiye ilgisi çok olan, uzun yıllar farklı yayınlarda ve farklı alanlarda içerikler üreten bir editörüm.

YORUMLAR
  Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
  ZORUNLU

  GELEN YORUMLAR (0)
  Youtube Canlı Yayınlarında Super Sticker
  Youtube Canlı Yayınlarında Super Sticker
  Bloodshot’tan İlk Fragman Geldi
  Bloodshot’tan İlk Fragman Geldi
  Adobe’nin Ressamlık Uygulaması iPad İçin Bugün Çıkışını Gerçekleştiriyor
  Adobe’nin Ressamlık Uygulaması iPad İçin Bugün Çıkışını Gerçekleştiriyor
  John Wick Hex’in Çıkış Tarihi Yeni Bir Video ile Duyuruldu
  John Wick Hex’in Çıkış Tarihi Yeni Bir Video ile Duyuruldu
  Youtube TV Dostu Web Arayüzünün Faaliyetini Sonlandırıyor
  Youtube TV Dostu Web Arayüzünün Faaliyetini Sonlandırıyor
  Adobe Premiere Pro yapay zeka kullanacak
  Adobe Premiere Pro yapay zeka kullanacak

  Copyright © 2015 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.

  teknoloji haberleri

  teknoloji

  en son teknolojik gelişmeler

  teknoloji haberleri 2019

  teknoloji haberleri son dakika

  teknoloji haber

  teknoloji haber siteleri

  teknoloji siteleri
  teknoloji haberleri türkiye