SON DAKİKA TEKNOLOJİ 16:47 ‘Fiyat/Performans Canavarı’ Redmi Note 9S Tanıtıldı ! 16:13 General Mobile GM 9 Pro Sorun Şikayet Teknik Özellikleri 12:30 Google Stadia Nedir? 21:43 Samsung Galaxy M30s Sorun Şikayet Teknik Özellikleri 19:12 Samsung Galaxy A51 Sorun Şikayet Teknik Özellikleri
SONRAKİ
Roku’nun Yeni Ücretsiz Uygulaması, Apple Watch’ınızla Görüntülemenizi Kontrol Etmenizi Sağlıyor Roku’nun Yeni Ücretsiz Uygulaması, Apple Watch’ınızla Görüntülemenizi Kontrol Etmenizi Sağlıyor
ÖNCEKİ
Sony, PS4 Oynatıcıları Önceki Kuşaklardan Daha Hızlı PS5’e Taşımak İstiyor Sony, PS4 Oynatıcıları Önceki Kuşaklardan Daha Hızlı PS5’e Taşımak İstiyor
3815
1413 0

Apple, macOS’ta şifreli mailleri düzeltiyor

Apple, macOS’ta şifreli mailleri düzeltiyor
Yazar: Elif Aybüke Ural

10 Kasım 2019

Apple, güvendiğiniz tek teknoloji şirketi olmak istediğinden, kullanıcılarının gizliliğini nasıl koruduğu konusundaki itibarını büyük ölçüde vurgulamaktadır. Ancak, Apple Mail’den şifreli e-postalar gönderirseniz, şu anda bu e-postaların bir kısmını şifrelenmemiş gibi okumak için bir yol var – ve iddia edildiği üzere, Apple’ın bir düzeltme yapmadan önce de  bu güvenlik açığı hakkında aylarca biliniyor.

Daha ileri gitmeden önce, bunun yalnızca az sayıda insanı etkileyebileceğini bilmelisiniz. MacOS, Apple Mail kullanıyor, Apple Mail’den şifreli e-postalar gönderiyor, zaten tüm sisteminizi şifrelemek için FileVault kullanmıyor ve Apple’ın sistem dosyalarının neresinde bu bilgiyi aradığını tam olarak biliyor olmalısınız. Bir bilgisayar korsanı olsaydınız, bu sistem dosyalarına da erişmeniz gerekiyor.

Apple, Verge’ye sorunun farkında olduğunu ve gelecekteki bir yazılım güncellemesinde çözeceğini söylüyor. Şirket ayrıca, yalnızca e-posta bölümlerinin saklandığını söylüyor. Ancak Apple’ın hala bir şekilde şifreli e-postaların bir kısmını açık bir şekilde şifreli olması gerektiği açık bırakılmıyor olması açık değildir.

Güvenlik açığı, Apple odaklı bir BT uzmanı olan Bob Gendler tarafından Çarşamba günü yayınlanan bir blogda paylaşıldı. Gendler, macOS ve Siri’nin kullanıcılara nasıl bilgi önerdiğini anlamaya çalışırken, Posta ve diğer uygulamalardan bilgi depolayan macOS veritabanı dosyalarını buldular ve daha sonra Siri tarafından kullanıcılara daha iyi bilgi önermek için kullanıldı. Bu kendi başına çok da şok edici değil – size daha iyi Siri önerileri sunmak için Apple’ın bazı bilgilerinizden referans alması ve öğrenmesi gerektiğini düşünüyor.Ancak Gendler, bu dosyalardan birinin, snippets.db dosyasının, şifrelenmiş olması gereken şifrelenmemiş e-posta metnini sakladığını keşfetti. 

E-postaların şu anda snippets.db’de toplanmasını durdurmak istiyorsanız, Apple bize Sistem Tercihleri> Siri> Siri Önerileri ve Gizlilik> Posta seçeneğine gidip “Bu Uygulamadan Öğrenin” seçeneğini işaretleyerek yapabileceğinizi söylüyor. Gendler’e bu çözüm – ancak bu geçici çözümün sadece yeni e-postaların snippetlere eklenmesini durduracağını söylüyor. Snippets.db’de depolanan eski e-postaların artık taranamadığından emin olmak istiyorsanız, o dosyayı da silmeniz gerekebilir.

Bu şifrelenmemiş snippetlerin potansiyel olarak başka uygulamalar tarafından okunmasını önlemek istiyorsanız, Apple’a göre macOS Catalina’da uygulamalara tam disk erişimi vermekten kaçınabilirsiniz. Ayrıca Apple, FileVault’u açmanın, ekstra güvende olmak istiyorsanız Mac’inizdeki her şeyi şifreleyeceğini de söylüyor.

Yine, bu güvenlik açığı muhtemelen o kadar insanı etkilemeyecektir. Ancak, kullanıcılar Apple Mail’e güveniyor ve Apple Mail e-postalarının yüzde 100 şifreli olduğuna inanıyor, ancak işler öyle görünmüyor. Gendler’in dediği gibi, “Siz farkına varmadan başka neyin izlenmesi ve potansiyel olarak uygunsuz bir şekilde depolandığı sorusunu gündeme getiriyor.”

Bir önceki yazımız olan Roku’nun Yeni Ücretsiz Uygulaması, Apple Watch'ınızla Görüntülemenizi Kontrol Etmenizi Sağlıyor başlıklı makalemizde android, apple ve iphone hakkında bilgiler verilmektedir.

OKU  Siri Kullanıcılara iMessage Uygulamasının Yerine Geçecek Mesaj Uygulamaları Sunacak

" Apple, macOS’ta şifreli mailleri düzeltiyor konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Apple, macOS’ta şifreli mailleri düzeltiyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Teknoloji Haberleri olarak hemen yukarıda Apple, macOS’ta şifreli mailleri düzeltiyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Elif Aybüke Ural Hakkında:

Konya Selçuk Üniversite Gazetecilik mezunuyum. Teknolojiye merakım azımsanamayacak kadar fazla. Uzun yıllar farklı yayınlarda ve farklı alanlarda içerikler ürettim ve editörlük yaptım.

YORUMLAR
    Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
    ZORUNLU

    GELEN YORUMLAR (0)

    Copyright © 2015 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.