SON DAKİKA TEKNOLOJİ 11:13 MSI, EN İYİ İKİLİYİ SUNUYOR: MINI-PC CUBI 5 VE PRO MP221 MONITÖR 11:10 MSI ALL-IN-ONE PC’LER İLE PROFESYONELLİĞİN ÖTESİNE GEÇİN 16:47 ‘Fiyat/Performans Canavarı’ Redmi Note 9S Tanıtıldı ! 16:13 General Mobile GM 9 Pro Sorun Şikayet Teknik Özellikleri 12:30 Google Stadia Nedir?
SONRAKİ
Adobe Premiere Pro yapay zeka kullanacak Adobe Premiere Pro yapay zeka kullanacak
ÖNCEKİ
Microsoft Surface Laptop 3, 15 inçlik bir modelde gelebilir Microsoft Surface Laptop 3, 15 inçlik bir modelde gelebilir
2959
1096 0

Arama sıralamasında orijinal raporlamayı teşvik edecek

Arama sıralamasında orijinal raporlamayı teşvik edecek
Yazar: Elif Aybüke Ural

15 Eylül 2019

Google, arama ve haber sonuçlarında “orijinal raporlamayı” artıracağını ve soruşturma unsurlarını içeren derinlemesine haber kapsamını destekleyeceğini açıkladı. Bunun, kaliteli haberlere dikkat çekeceğini umuyor.

Google Haber Başkan Yardımcısı Richard Gingras, “Bugünün hızlı tempolu haber dünyasında, bir konuyla ilgili orijinal raporlama, uzun süre spot ışığında kalmıyor. Bu, kullanıcıların her şeyi başlatan hikayeyi bulmasını zorlaştırabilir… Haber sonuçlarında bir hikayenin en son ve en kapsamlı sürümünü gösterirken, ürünlerimizde küresel olarak tanımladığımız makaleleri vurgulamak için değişiklikler yaptık’’ sözlerini kullandı.

Google, haberlerde yer alan orijinal raporlamanın “daha uzun süre görünür bir pozisyonda kalabileceğini” söylüyor. Ancak ne orijinal raporlama hakkında bir tanım ne de arama çubuğunun görünür bir konumda kalması hakkında bilgi vermiyor.

Saydamlık eksikliği, arama sonuçları ve haberleri sıralamak için kullandıkları gizli algoritmanın gizli olarak kalmasıyla ünlenen Google için bu gayet de normal bir durum. Bu algoritma, sıralamada kendini yükseltmek için bu bilgileri kullanmaya çalışan spam yapan kişilerin önünde tek başına büyük bir engel oluşturuyor. Fakat Google zamanında algoritmayı bir kenara koyup, sahte haberlerin ve Yahudi Soykırımını inkar eden sitelerin arama sonuçlarındaki sırasını düşürmek için bizzat kendi arama sonuçlarının konumlarıyla oynamıştı.

Arama devi, orijinal içeriği tanıtmak için yeni girişinin nasıl işe yarayacağına dair bazı ipuçları sunuyor. Gingras, şirketin dünya genelinde arama ve haberlerde kullanılan algoritmaları ayarlamak için puanlayıcı görevi yapan 10.000’den fazla kişisinin bulunduğunu söyledi. Bu puanlayıcıların değerlendirme için kullandıkları kriterler, sıralamadaki değerleri açıklayan halka açık bir belgede mevcuttur. Orijinal, derinlemesine ve araştırmacı raporlama, yüksek derecede beceri, zaman ve çaba gerektirir.

Sahte haberler ve hızlı yayılan 7/24 haber döneminde, bu değişiklikler orijinal içeriğin hak ettiği spot ışığında zaman kazanmasına yardımcı olabilir.

OKU  TikTok'un Sahibi Akıllı Telefon Üretecek!

Bir önceki yazımız olan Meizu Note 9 Özellikleri Sorun Şikayet başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

" Arama sıralamasında orijinal raporlamayı teşvik edecek konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Arama sıralamasında orijinal raporlamayı teşvik edecek ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Teknoloji Haberleri olarak hemen yukarıda Arama sıralamasında orijinal raporlamayı teşvik edecek ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Elif Aybüke Ural Hakkında:

Konya Selçuk Üniversite Gazetecilik mezunuyum. Teknolojiye merakım azımsanamayacak kadar fazla. Uzun yıllar farklı yayınlarda ve farklı alanlarda içerikler ürettim ve editörlük yaptım.

YORUMLAR
    Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
    ZORUNLU

    GELEN YORUMLAR (0)

    Copyright © 2015 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.