Arama sıralamasında orijinal raporlamayı teşvik edecek | Technosfer

Arama sıralamasında orijinal raporlamayı teşvik edecek

15.09.2019
A+
A-
Arama sıralamasında orijinal raporlamayı teşvik edecek

Google, arama ve haber sonuçlarında “orijinal raporlamayı” artıracağını ve soruşturma unsurlarını içeren derinlemesine haber kapsamını destekleyeceğini açıkladı. Bunun, kaliteli haberlere dikkat çekeceğini umuyor.

Google Haber Başkan Yardımcısı Richard Gingras, “Bugünün hızlı tempolu haber dünyasında, bir konuyla ilgili orijinal raporlama, uzun süre spot ışığında kalmıyor. Bu, kullanıcıların her şeyi başlatan hikayeyi bulmasını zorlaştırabilir… Haber sonuçlarında bir hikayenin en son ve en kapsamlı sürümünü gösterirken, ürünlerimizde küresel olarak tanımladığımız makaleleri vurgulamak için değişiklikler yaptık’’ sözlerini kullandı.

Google, haberlerde yer alan orijinal raporlamanın “daha uzun süre görünür bir pozisyonda kalabileceğini” söylüyor. Ancak ne orijinal raporlama hakkında bir tanım ne de arama çubuğunun görünür bir konumda kalması hakkında bilgi vermiyor.

Saydamlık eksikliği, arama sonuçları ve haberleri sıralamak için kullandıkları gizli algoritmanın gizli olarak kalmasıyla ünlenen Google için bu gayet de normal bir durum. Bu algoritma, sıralamada kendini yükseltmek için bu bilgileri kullanmaya çalışan spam yapan kişilerin önünde tek başına büyük bir engel oluşturuyor. Fakat Google zamanında algoritmayı bir kenara koyup, sahte haberlerin ve Yahudi Soykırımını inkar eden sitelerin arama sonuçlarındaki sırasını düşürmek için bizzat kendi arama sonuçlarının konumlarıyla oynamıştı.

Arama devi, orijinal içeriği tanıtmak için yeni girişinin nasıl işe yarayacağına dair bazı ipuçları sunuyor. Gingras, şirketin dünya genelinde arama ve haberlerde kullanılan algoritmaları ayarlamak için puanlayıcı görevi yapan 10.000’den fazla kişisinin bulunduğunu söyledi. Bu puanlayıcıların değerlendirme için kullandıkları kriterler, sıralamadaki değerleri açıklayan halka açık bir belgede mevcuttur. Orijinal, derinlemesine ve araştırmacı raporlama, yüksek derecede beceri, zaman ve çaba gerektirir.

Sahte haberler ve hızlı yayılan 7/24 haber döneminde, bu değişiklikler orijinal içeriğin hak ettiği spot ışığında zaman kazanmasına yardımcı olabilir.

Elif Aybüke Ural
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

teknoloji haberleri

teknoloji haberleri 2019

sorun şikayet

technosfer

otomobil inceleme

inceleme

sorunu

sorunları
kullanıcı yorumları