SON DAKİKA TEKNOLOJİ 11:13 MSI, EN İYİ İKİLİYİ SUNUYOR: MINI-PC CUBI 5 VE PRO MP221 MONITÖR 11:10 MSI ALL-IN-ONE PC’LER İLE PROFESYONELLİĞİN ÖTESİNE GEÇİN 16:47 ‘Fiyat/Performans Canavarı’ Redmi Note 9S Tanıtıldı ! 16:13 General Mobile GM 9 Pro Sorun Şikayet Teknik Özellikleri 12:30 Google Stadia Nedir?
SONRAKİ
Analitik Düşünme Nedir? Nasıl yapılır? Analitik Düşünme Nedir? Nasıl yapılır?
ÖNCEKİ
Korona virüsü korku salmaya devam ediyor Korona virüsü korku salmaya devam ediyor
2973
1101 0

Chipset Nedir? Yonga Seti Nedir? Ne İşe Yarar

Chipset Nedir? Yonga Seti Nedir? Ne İşe Yarar
Yazar: Furkan Yurdakul

18 Şubat 2020


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/comtechnosfer/domains/technosfer.com.tr/public_html/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/comtechnosfer/domains/technosfer.com.tr/public_html/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Chipset Nedir? Chipset, diğer adıyla yonga seti anakartın beynidir. Bu beyin ile anakartta bulunan köprüleri sürekli kontrol eder.

Chipset diğer adıyla yonga setleri anakart üzerinde bulunur ve anakartın beynidir. Bir sıra işlemi oluşturan denetçilerdir. İşlemci, önbellek, sistem veri yolları, muhit birimleri; kısaca donanımlar arasındaki veri akışını denetler. Bilgisayarın kalitesi, nitelikleri ve hızı üstünde en önemli etkiye sahip birkaç bileşenden biridir.

Chipset Nasıl Oluşur? Ne İşe Yarar?

Bir yonga seti “North Bridge” (kuzey köprüsü) ve “South Bridge” (güney köprüsü) denen iki yongadan doğar. Esasen bir anakart üzerinde birden bire fazla yonga mevcuttur sadece şimal ve cenup köprüleri yönetici yongalardır. Köprüsü yongası temel şekilde işlemciden, ramden, AGP yada PCI ekspres gibi veri yollarından mesuldür. Bu mesul olduğu veriyollarının kontrollerini yapar ve verileri doğru aktarıp aktarmadığını sürekli kontrol eder. Ancak kuzey köprüsü ve cenup köprüsü özellikleri üreticiye ve yonga setine gore farklılık gösterebilir ve bu genellemenin dışına çıkabilir.

Kuzey köprüsü yongası fonksiyonlarından ötürü işlemciye, bellek ve AGP slotlarına yakın olmalıdır. Çünkü sinyalin geçtiği fiziksel metodlar ne kadar kısa olursa sinyal o kadar temiz ve hatasız olur. Bu yüzden de anakartın üst kısmına yerleştirilir. Zaten adındaki “şimal” kelimesi de buradan gelmektedir. Güney köprüsü yongası ise; anakartın güç yönetimini, giriş çıkışları, PCI veriyollarını, USB ve diğer girdileri kontrol etmekten sorumludur.

Chipset Nedir? Yonga Seti Nedir? Ne İşe Yarar

Adındaki “south” kelimesinin de yeniden anakarttaki pozisyonundan geldiği tahmin edilmektedir. Ana kartın, bilgisayarın özellikleri için belirleyici olmasındaki en büyük faktörlerden birisi ana kart üzerindeki yonga setidir. Çünkü yonga seti, işlemcinin çalışması için ihtiyaç duyulan desteği sağlar. Yonga seti hangi süratte ve çeşitte işlemci, hafıza ve yuva kullanıldığını belli eder.

OKU  Google, Stadia Geliştircisine Typhoon'u Ekliyor

Chipset nedir? Ne işe yarar?

Chipset anakartın beynidir. Bu beyin ile birlikte anakartta bulunan kuzey ve güney köprülerini kontrol eder ve bir hata olup olmadığını tespit eder.

İşlemci chipseti nedir?

Chipset ile İşlemci aynı şeyler diyebiliriz. İkisi de veri akışını, takılan aygıtları kontrol ederek çalışıp çalışmadığına bakar.

Chipset fiyatları ne kadardır

Bazı chipsetleri satın almak pahalıya patlayabilir. Eğer cihazınız yeni değilse hurda olarak satılan cihazları satın alıp onlardaki chipseti kullanabilirsiniz.

Chipset Driverı indirme nasıl yapılır?

Chipset’in Driver’ını Driver yükleme programı olan Driver Booster üzerinden kolaylıkla kurabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Moto G Stylus özellikleri yakın zamanda sızdırıldı başlıklı makalemizde Moto G Stylus ve motorola hakkında bilgiler verilmektedir.

KATEGORİLER:
ETİKETLER:


" Chipset Nedir? Yonga Seti Nedir? Ne İşe Yarar konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Chipset Nedir? Yonga Seti Nedir? Ne İşe Yarar ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Teknoloji Haberleri olarak hemen yukarıda Chipset Nedir? Yonga Seti Nedir? Ne İşe Yarar ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Furkan Yurdakul Hakkında:

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunu Furkan, yazılım ve donanım tutkusunu technosfer.com.tr ailesine haber niteliği taşıyan içerikler üretiyor.

YORUMLAR
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
ZORUNLU

GELEN YORUMLAR (0)

Copyright © 2015 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.