SON DAKİKA TEKNOLOJİ 20:03 MSI Creator X299 Anakart Sorun Şikayet Teknik Özellikleri 19:49 MSI Creator TRX40 Sorun Şikayet Teknik Özellikleri 14:00 Xiaomi Mi 10 Sorun Şikayet Teknik Özellikleri 13:50 LG K61 Sorun Şikayet Teknik Özellikleri 13:43 LG K51S Sorun Şikayet ve Teknik Özellikleri
SONRAKİ
Instagram yakın arkadaşları nasıl eklenir Instagram yakın arkadaşları nasıl eklenir
ÖNCEKİ
VFŞL ‘nin 9 takımlı ilk haftası geride kaldı VFŞL ‘nin 9 takımlı ilk haftası geride kaldı
1674
620 0

Çin ’in akıllı telefon devlerinin birleştiriyor

Çin ’in akıllı telefon devlerinin birleştiriyor
Yazar: Elif Aybüke Ural

7 Şubat 2020

Çin akıllı telefon devlerini birleştirme kararı aldı. Huawei , Xiaomi ve BBK’nın Oppo ve Vivo, Çin dışındaki geliştiricilerin uygulamalarını uygulama mağazalarının tümüne aynı anda yüklemelerine olanak tanıyacak bir platform üzerinde birlikte çalışıyor. Üreticiler, Google’ın Play Store’un uluslararası egemenliğine meydan okuma girişimi gibi görünen Küresel Geliştirici Hizmet Birliği (GDSA) altında bir araya geldi.

Google Play Store, Çin’de yasaklandığından, Android kullanıcıları, çoğu Huawei ve Oppo gibi üreticiler tarafından sağlanan çeşitli farklı uygulama mağazalarından uygulama indirmeye alışkın hale geldi. Üçüncü taraf uygulama mağazalarının uluslararası geliştirici desteğiyle mücadele ettiği ve GDSA’nın platformu tarafından zorlanabilecek bu avantajdır.

GDSA’nın prototip web sitesi, hizmetlerinin Hindistan, Endonezya, Rusya ve Malezya dahil olmak üzere dokuz ülke ve bölge için planlandığını belirtiyor. Reuters, şirketlerin Hindistan’daki Xiaomi veya Avrupa’daki Huawei gibi farklı bölgelerde güçlü olduğunu belirtiyor. Ancak birlikte, geçen yılın dördüncü çeyreği itibarıyla dünya çapında akıllı telefon gönderilerinin yüzde 40’ından fazlasını kontrol ediyorlar. Yeni platform, geliştiricilerin uygulamalarını aynı anda her mağazaya yüklemelerini ve uygulama mağazalarında bir miktar parite sağlamasını kolaylaştıracaktı.

Play Store’un uluslararası hakimiyeti, geçen yıl Google Play Store da dahil olmak üzere Google’ın uygulamalarını ve hizmetlerini sunma lisansını kaybeden Huawei için çok daha ciddi bir sorundur. Bu öyle bir sorundu ki, Huawei son akıllı telefonu Mate 30’u uluslararası olarak piyasaya sürmeye karar verdi. Şirket ayrıca Harmony OS adı verilen kendi işletim sistemi üzerinde çalıştığını duyurdu. Google’ın hizmetlerine alternatif olan Huawei Mobile Services’ın geliştirilmesine, kullanıcı büyümesine ve pazarlamasına fon sağlamak için 1 milyar dolar yatırım yaptığını açıkladı.

Google Play Store, mağaza için yapılan satışların yüzde 30’unu kesen Google için önemli bir gelir akışı sağlar. Reuters’in alıntıladığı bir analiste göre, şirketin geçen yıl dünya çapında yaklaşık 8.8 milyar dolar kazandığı düşünülüyor. Reuters, yeni platform için Mart lansmanının planlandığını bildirdi, ancak bu durum koronavirüs salgını nedeniyle gecikmiş olabilir.

OKU  Koronavirüsü yüzünden çalışanların seyahatleri kısıtlanıyor

Bir önceki yazımız olan Instagram Dünyasına Genel Bir Bakış (1) başlıklı makalemizde facebook, Filtre ve instagram hakkında bilgiler verilmektedir." Çin ’in akıllı telefon devlerinin birleştiriyor konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Çin ’in akıllı telefon devlerinin birleştiriyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Teknoloji Haberleri olarak hemen yukarıda Çin ’in akıllı telefon devlerinin birleştiriyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Elif Aybüke Ural Hakkında:

Konya Selçuk Üniversite Gazetecilik mezunuyum. Teknolojiye merakım azımsanamayacak kadar fazla. Uzun yıllar farklı yayınlarda ve farklı alanlarda içerikler ürettim ve editörlük yaptım.

YORUMLAR
  Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
  ZORUNLU

  GELEN YORUMLAR (0)
  Filmic Double Take ile iki kameradan kayıt yapılabilecek
  Filmic Double Take ile iki kameradan kayıt yapılabilecek
  Youtube aboneliklerinizi artık daha kolay yöneteceksiniz
  Youtube aboneliklerinizi artık daha kolay yöneteceksiniz
  Artık Netflix’i arkadaşlarınızla izleyebileceksiniz
  Artık Netflix’i arkadaşlarınızla izleyebileceksiniz
  Premium Spamı ile Başa Çıkılmalı
  Premium Spamı ile Başa Çıkılmalı
  Youtube Canlı Yayınlarında Super Sticker
  Youtube Canlı Yayınlarında Super Sticker
  Bloodshot’tan İlk Fragman Geldi
  Bloodshot’tan İlk Fragman Geldi

  Copyright © 2015 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.