SON DAKİKA TEKNOLOJİ 11:13 MSI, EN İYİ İKİLİYİ SUNUYOR: MINI-PC CUBI 5 VE PRO MP221 MONITÖR 11:10 MSI ALL-IN-ONE PC’LER İLE PROFESYONELLİĞİN ÖTESİNE GEÇİN 16:47 ‘Fiyat/Performans Canavarı’ Redmi Note 9S Tanıtıldı ! 16:13 General Mobile GM 9 Pro Sorun Şikayet Teknik Özellikleri 12:30 Google Stadia Nedir?
SONRAKİ
Youtube’un orijinal dizisi The Age of AI geliyor Youtube’un orijinal dizisi The Age of AI geliyor
ÖNCEKİ
Pokemon artık Facebook’ta Pokemon artık Facebook’ta
3810
1411 0

Çin’den Yapay Güneş projesi geliyor

Çin’den Yapay Güneş projesi geliyor
Yazar: Elif Aybüke Ural

26 Aralık 2019


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/comtechnosfer/domains/technosfer.com.tr/public_html/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/comtechnosfer/domains/technosfer.com.tr/public_html/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Çin, güneşte enerji üreten reaksiyonları tekrarlamak için tasarlanan nükleer füzyon cihazı olan HL-2M Tokamak üzerinde önümüzdeki yıl faaliyete geçmeye hazırlanıyor. Cihaz, ülkenin Deneysel İleri Süper İletkenli Tokamak projesinin bir parçası olarak karşımıza çıkıyor.

Bu yılın başlarında, China National Nuclear Corporation, bu cihazı yıl sonuna kadar tamamlayacağını duyurdu. Projeye katılan bilim adamlarından Duan Xuru’nin , Xinhua Haber Ajansı’na verdiği bilgi olan bobin sisteminin kurulum işinin sorunsuz gittiğinden başka bir bilgi bulunmuyor.

Çin’in Sichuan Eyaleti’nin güneybatısındaki Leshan’da düzenlenen 2019 Çin Füzyon Enerji Konferansı’nda Duan Xuru, yeni cihazın 200 milyon santigrat derecenin üzerindeki sıcaklıklarda plazma üreteceğini belirtti. Bunu mümkün kılmak için, bilim adamları cihaza 100 milyon santigrat derecenin üzerinde yakıt sağlamak zorundadır.

Çin’in yapay güneşe daha önce girmesinin 100 milyon santigrat dereceye ulaşmayı başardığını belirtmek gerekir. Bunu başarmak için, bilim adamları yaklaşık 150 milyon santigrat derece bir ateşleme sıcaklığına çarpmak zorunda kaldılar.

Bu girişim ile Çin ucuz temiz enerji üretmeyi hedefliyor. Ancak, projenin nasıl sonuçlandığını görmek için beklemek zorundayız.

Bir önceki yazımız olan Samsung Galaxy Tab S6 5G geliyor başlıklı makalemizde Galaxy Tab S6 5G ve samsung hakkında bilgiler verilmektedir.

OKU  Eero Basitleştirilmiş Tasarımıyla Yeni Mobil Uygulamasını Başlattı
KATEGORİLER:


" Çin’den Yapay Güneş projesi geliyor konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Çin’den Yapay Güneş projesi geliyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Teknoloji Haberleri olarak hemen yukarıda Çin’den Yapay Güneş projesi geliyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Elif Aybüke Ural Hakkında:

Konya Selçuk Üniversite Gazetecilik mezunuyum. Teknolojiye merakım azımsanamayacak kadar fazla. Uzun yıllar farklı yayınlarda ve farklı alanlarda içerikler ürettim ve editörlük yaptım.

YORUMLAR
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
ZORUNLU

GELEN YORUMLAR (0)

Copyright © 2015 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.