SON DAKİKA TEKNOLOJİ 16:47 ‘Fiyat/Performans Canavarı’ Redmi Note 9S Tanıtıldı ! 16:13 General Mobile GM 9 Pro Sorun Şikayet Teknik Özellikleri 12:30 Google Stadia Nedir? 21:43 Samsung Galaxy M30s Sorun Şikayet Teknik Özellikleri 19:12 Samsung Galaxy A51 Sorun Şikayet Teknik Özellikleri
SONRAKİ
Battleborn Kaldırılıyor Battleborn Kaldırılıyor
ÖNCEKİ
iPhone Güncellemesi için WhatsApp Arama Bekletme Desteği Getiriyor iPhone Güncellemesi için WhatsApp Arama Bekletme Desteği Getiriyor
3100
1148 0

Dijital Fabrika: Üretim Süreçlerinizi Yönetin

Dijital Fabrika: Üretim Süreçlerinizi Yönetin
Yazar: Furkan Yurdakul

27 Kasım 2019

Endüstriyel üretim sistemleri geçmişten günümüze yönelik birçok alanda büyük değişimler göstermiş bulunmaktadır. Bu anlamda modern bir endüstri sistemi olan endüstri 4.0 ile bu yapısal durum son derece farklı ve bambaşka bir hal almıştır. Tüm bu açılardan bakıldığında günümüzde endüstri 4.0 konusunun iyi anlaşılması ve bunun yanı sıra dijital fabrika sistemleri ile ürün işlemleri yönetimi ve ürün yürütme sistemleri gibi konularda doğru araştırmalarla doğru ve nitelikli atılımlar yapılması gerekmektedir. Bu nedenle ilk olarak endüstri 4.0 sisteminin irdelenmesi yerinde olacaktır.

Endüstri 4.0 Sistemi Nasıl İşlemektedir

Modern endüstri ve üretim sistemlerinde teknoloji ile geleneksel değerleri bir araya getiren endüstri 4.0 sistemi bu alanda yepyeni bir yapısal durum oluşturmaktadır. Endüstri 4.0 yapısı incelendiğinde dijital fabrikalar vizyonu ile çalışan bir yapı görülmektedir. Bu dijital fabrikalar kapsamında birçok fiziksel işlemleri yeni nesil siber yöntemlerle izleyen ve geleneksel üretim mekanizmasını yeni nesil internet teknolojisi üzerinden yürüten bir mekanizma ortaya çıkmaktadır. Endüstri 4.0, nesnelerin ve hizmetlerin interneti ve bunun dışında yeni nesil siber-fiziksel sistemleri bünyesinde barındıran geniş kapsamlı bir alanı oluşturmaktadır. Bu anlamda modern sistemlerde dijital fabrikaların önemi gitgide
artış göstermektedir.

Dijital Fabrikaların Sağladığı Yenilikler

Endüstri 4.0 sisteminin gelişimine dayalı olarak yeni nesil üretim sistemleri dijital fabrika üzerinden sağlamaktadır. Bu anlamda geleneksel yöntemlerle çalıştırılan fiziksel iş alanlarını artık siber yöntemler üzerinden yönetmek ve izlemek mümkün olabilmektedir. Bu sayede iş yönetimi esnasında internet teknolojisi insanlar ve fabrika sistemi arasında bir iletişim yöntemi ortaya çıkarmaktadır. Bu yeni yöntem aynı zamanda akıllı fabrikaların sanal bir kopyalanmasını meydana getirmektedir.

Bu sayede simülatif teknikler üzerinden yapılacak iş hakkında sürekli bir takip sağlanabilmektedir. Yine bu siber sistemlerin dijital fabrikalar içerisinde yönetim becerilerini kazanması ve kendi kendine yönetebilme yeteneği insan hatalarına dayalı sorunları da ortadan kaldırmaktadır. Bu sayede yeni nesil dijital fabrikalar modüler açıdan esnek bir adaptasyon yapısını ortaya çıkarmaktadır.

OKU  En Uygun ADSL, Fiber ve Kablo İnternet Tarifeleri Nasıl Bulunur?

Üretim Operasyon ve Yürütme Yönetimi Nasıl İşlemektedir

Üretim operasyon sistemi kısaca MOM sistemi olarak adlandırılmaktadır. Yine bunun dışında üretim yürütme sistemi ise MES olarak tanımlanmaktadır. Buna yönelik olarak mom sistemi verimliliği en yüksek seviyeye çıkarmak amacıyla bir uçtan bir uca bütün üretim süreçlerini takip edebilmek amacıyla kullanılmakta olan bir yöntemdir. Bunun dışında MES sistemi ise tüm üretim takibini ortak bir veri tabanında toplayarak yürütmeye yaramaktadır. Üretim yönetimi performansı anlık olarak takip eden kaliteyi ve adaptasyonu sağlayan çeşitli yazılımları bünyesinde barındırmaktadır.

Bu anlamda üretim yönetimi yazılımı iş ve siparişleri takip eden, malzemeler hakkında ve işçilik düzenine dair bilgi akışı sağlayan ve buna yönelik olarak performans analizini anlık biçimde ortak erişim ağ tabanına yönlendiren yazılımsal bir sistemi tanımlamaktadır. Dijital Fabrikalar açısından bugün çeşitli prosedürleri sağlamak adına MOM ve mes sistemleri sıklıkla kullanılan bir yöntem haline gelmiş bulunmaktadır. Bu sayede performans yönetimi ve çeşitli işlemleri takip edebilmek ve üretime dair endüstriyel yönetimi daha kolay bir biçimde yerine getirmek mümkün olabilmektedir.

Sonuç olarak dijital fabrikalar ve sağladığı yazılımsal kolaylıklar sayesinde bugün birçok üretim sisteminin daha pratik biçimde işlerlik kazandığını söyleyebilmek mümkündür. Teknolojik gelişmelere bağlı olarak bu sistemler günden güne daha da gelişim göstermeye devam etmektedir.

Bir önceki yazımız olan Sahibinden Araba Kiralama İşlemi başlıklı makalemizde araba kiralama, araç kiralama sitesi ve sahibinden araç kiralama hakkında bilgiler verilmektedir.

KATEGORİLER:


" Dijital Fabrika: Üretim Süreçlerinizi Yönetin konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Dijital Fabrika: Üretim Süreçlerinizi Yönetin ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Teknoloji Haberleri olarak hemen yukarıda Dijital Fabrika: Üretim Süreçlerinizi Yönetin ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Furkan Yurdakul Hakkında:

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunu Furkan, yazılım ve donanım tutkusunu technosfer.com.tr ailesine haber niteliği taşıyan içerikler üretiyor.

YORUMLAR
    Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
    ZORUNLU

    GELEN YORUMLAR (0)

    Copyright © 2015 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.