SON DAKİKA TEKNOLOJİ 11:13 MSI, EN İYİ İKİLİYİ SUNUYOR: MINI-PC CUBI 5 VE PRO MP221 MONITÖR 11:10 MSI ALL-IN-ONE PC’LER İLE PROFESYONELLİĞİN ÖTESİNE GEÇİN 16:47 ‘Fiyat/Performans Canavarı’ Redmi Note 9S Tanıtıldı ! 16:13 General Mobile GM 9 Pro Sorun Şikayet Teknik Özellikleri 12:30 Google Stadia Nedir?
SONRAKİ
Xena  bu hafta Richard Cobbett’ın konuğu oldu Xena bu hafta Richard Cobbett’ın konuğu oldu
ÖNCEKİ
Playstation Store ’da Kaçırılmayacak Kampanya Playstation Store ’da Kaçırılmayacak Kampanya
3534
1309 0

DirecTV uydularından birini daha güvenli bir yörüngeye taşıyor

DirecTV uydularından birini daha güvenli bir yörüngeye taşıyor
Yazar: Elif Aybüke Ural

26 Ocak 2020


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/comtechnosfer/domains/technosfer.com.tr/public_html/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/comtechnosfer/domains/technosfer.com.tr/public_html/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

DirecTV , yörüngedeki uydularından birinin yakında patlayabileceğinden korkuyor ve onu güvenli bir şekilde taşımak için hazırlanıyor. Uydunun pilleri ile ilgili bir sorun nedeniyle, uydu Şubat sonunda patlayabilir. Mevcut yörüngesinde patlarsa, yakındaki aktif uydulara zarar verme şansı ihtimali var. Bu yüzden şirket onu yoldan çıkarmak istiyor.

Patlama eşiğinde uydu Spaceway-1, ilk Space News tarafından bildirilen 2005 yılında başlatılan Boeing tarafından inşa edilen bir araç. Spaceway – 1, Dünya’dan 22.000 mil yukarıda, jeostasyoner yörünge olarak bilinen bir yol boyunca yörüngede dolaşıyor. Orada, uydular gezegenin yörüngesine uyuyor ve her zaman aynı gökyüzü yamasının üzerinde duruyor gibi görünüyor. Hayatının çoğu için, uydu yüksek çözünürlüklü televizyon kapsama alanı sağladı. Ancak son zamanlarda bir yedek olarak kullanıldı, bu yüzden müşteriler için herhangi bir kapsama alanı sağlamadı.

Görünüşe göre, Aralık ayında Spaceway-1 uydusuna, Federal iletişim Komisyonu’na gönderilen bir dosyalama Directv’sine göre, aracın dahili pillerine “geri dönüşü olmayan” termal hasara neden olan bir şey oldu. Bu hasar nedeniyle Boeing, pillerin kullanımdayken patlayabileceğine karar verdi. DirecTV, sadece Spaceway-1’in güç toplamak için güneş panellerine dayanarak pilleri kullanmaktan kaçınıyor. Ama yakında, uydu operasyonlarına girecek. Dünya’nın gölgesinde olduğunda-ve pillerin kullanılması gerekecek.

DirecTV , FCC dosyalamasında” tutulma sırasında pillerin kullanılması kaçınılmazdır ve hasarlı pil hücrelerini izole etme yeteneği yoktur ” diye yazdı. “Felaket bir pil arızası riski, tutulma sezonunun 25 Şubat başlangıcından önce Spaceway-1’in tamamen yörüngede ve hizmet dışı bırakılmasını acil hale getiriyor.”

Tankı zamanında boşaltmaya vakit yok

Tutulma sezonu baş gösteren DirecTV, Spaceway-1 uydusunu planlanandan daha önce taşımak ve izin almak için FCC’YE döndü. Jeostasyoner kemerdeki uyduların emekli olma zamanı geldiğinde, mezarlık yörüngesi olarak bilinen daha yüksek bir yörüngeye taşınırlar. Jeostasyoner yörüngeden 300 kilometre daha yüksek olan bu alandaki uydular, genellikle aktif uydular artık bir sorumluluk olmadıkları için yeterince kaldırılmıştır. Ancak Spaceway-1 durumunda, bu hareketi yapmak karmaşıktır. Tipik olarak, uydular mezarlık yörüngesine taşınmadan önce tüm itici maddelerinden kurtulmaları gerekir. Ancak patlama riski nedeniyle DirecTV, Spaceway-1’in tankını tamamen boşaltmak için zamana sahip değil. Şirket, dosyalamada, uydu içindeki 73 kilogramlık itici maddenin “nominal bir bölümünü” kaldırabileceğini ve kuraldan feragat etmesini istediğini belirtti.

Sonuçta, FCC 19 Ocak’ta Directv’ye bu yetki verdi. Şirket ayrıca, FCC’ye göre, hareket ettirilmeden önce ne kadar itici madde olduğunu en aza indirmenin başka yollarına da arıyor.

Bu arada, DirecTV müşterilerinin hiçbiri bu potansiyel olarak patlayıcı uydu hakkında endişelenmenize gerek yok. Directv’nin ana şirketi AT&T, yaptığı açıklamada,” bu uydu bir yedek ve emekli olduğumuzda tüketici hizmetleri üzerinde herhangi bir etki beklemiyoruz ” dedi. “Filomuzda başka bir uydu ile değiştiriyoruz” diye de ekledi.

Bir önceki yazımız olan Playstation Store ’da Kaçırılmayacak Kampanya başlıklı makalemizde Bloodborne, Heavy Rain ve Playstation Store hakkında bilgiler verilmektedir.

OKU  Galaxy Fold Piyasaya Sürülmeye Hazır!
KATEGORİLER:
ETİKETLER:


" DirecTV uydularından birini daha güvenli bir yörüngeye taşıyor konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere DirecTV uydularından birini daha güvenli bir yörüngeye taşıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Teknoloji Haberleri olarak hemen yukarıda DirecTV uydularından birini daha güvenli bir yörüngeye taşıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Elif Aybüke Ural Hakkında:

Konya Selçuk Üniversite Gazetecilik mezunuyum. Teknolojiye merakım azımsanamayacak kadar fazla. Uzun yıllar farklı yayınlarda ve farklı alanlarda içerikler ürettim ve editörlük yaptım.

YORUMLAR
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
ZORUNLU

GELEN YORUMLAR (0)

Copyright © 2015 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.