SON DAKİKA TEKNOLOJİ 13:50 LG K61 Sorun Şikayet Teknik Özellikleri 13:43 LG K51S Sorun Şikayet ve Teknik Özellikleri 12:51 Lg K41s Sorun Şikayet Özellikleri 15:32 Oppo A31 Sorun Şikayet Özellik 18:18 iPhone ‘unuzu satmadan önce yapmanız gerekenler
SONRAKİ
Ryzen 7 3700X + RX 5700 XT vs Core i7 9700K + RTX 2070 SUPER Ryzen 7 3700X + RX 5700 XT vs Core i7 9700K + RTX 2070 SUPER
ÖNCEKİ
Spotify Aile Paketine Yeni Özellikler Geliyor! Spotify Aile Paketine Yeni Özellikler Geliyor!
2225
824 0

Domain alırken Nelere Dikkat etmeliyiz?

Domain alırken Nelere Dikkat etmeliyiz?
Yazar: Furkan Yurdakul

22 Ağustos 2019

Domain,  bir web sitesinin internet üzerindeki ismine denir.

Domain,  bir web sitesinin internet üzerindeki ismine denir. Bebeğiniz doğmadan önce düşündüğünüz ilk şey çocuğumun ismini ne koysam olduğu gibi İnternet projelerinde de insanların ilk düşünülen şeylerden biri  oluşturacağım projenin ismi ne olacak? Alan adını ne koysam olur?  Tabi, bu isimi belirlerken dikkat etmemiz gereken püf noktalar olacaktır. Çünkü alacağınız bir domain artık sizi ya da markanızı yansıtacaktır. Bunu unutmamalıyız!

Peki domain alırken nelere dikkat etmeliyiz?

 • Domain Uzantısı ne olmalı?

Dünya üzerinde genelde kullanılmakta olan .COM domain uzantısını tavsiye edilmektedir.

Eğer Türkiye odaklı bir faaliyet gösteriyorsanız coğrafi konumu andıracak domain uzantısı seçmeniz akılda kalınabilirlik açısından daha faydalı olmaktadır. COM.TR uzantılı gibi.

.net domain: Daha çok teknolojik online işler için tercih edilen bir alan adıdır. Bir dijital pazarlama ajansı iseniz ya da  IT, teknik bir firma iseniz .net uzantılı domain uzantısını tercih edebilirsiniz.

.org domain: Org domain sosyal sorumluluk, vakıf, sosyal hizmet yönünde faaliyet gösteren kuruluşların daha ağırlıklı olarak kullandığı domain uzantısıdır.

Daha farklı daha jenerik bir domain uzantısı istiyorsanız son zamanların en popüler domain uzantılarından olan .co , online, io uzantılarını tercih edebilirsiniz.

 • Geçmişi Temiz Bir Domain Almaya Özen Gösterin!

Alacağınız domainin geçmişini araştırmayı şiddetle tavsiye ediyoruz. Çünkü aldığınız bir alan adı yani bir marka, geçmişte bir faaliyet göstermiş olabilir, kötü bir imaj sergilemiş olabilir, illegal bir işe bulaşmış olabilir bunun gibi birçok kötü senaryolara sebep olabilir.

Ayrıca geçmişteki link building çalışmalarında Spam, Hacklink vs gibi alanlara başvurarak Google’ ın spam filterelerine girmiş bir web sitesine sahip olmak istemezsiniz.

Web sitesinin geçmişi hakkında bilgi almak için archive.org sitesine giriş yaparak bilgi alabilirsiniz ve geçmiş Whois bilgilerine bakmayı da ihmal etmeyiniz.

OKU  Facebook ve Youtube Trump Hakkında Çıkan Söylentileri Yasaklıyor

Whois Bilgisi için İlgili Sayfa: https://www.turhost.com/domain/whois-sorgulama/

 • Büyük Markalardan Esinlenerek Domain Seçmeyin!

Alan adınızı seçerken dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de ünlü bir markaya yakın domainler almak olacaktır. Başlangıçta alacağınız domain kulağınıza hoş gelecek gibi olsa da ileride yasal problemlerle ve taklitçi bir yaklaşım izlediğiniz için müşterileriniz tarafından da hoş karşılanmayacaktır.

Örnek verecek olursak,  Facebook gibi bir sosyal medya platformu kurup alan adını “facedbooks” gibi yapmak ileride sizlere yasal açıdan sorunlar doğurabilir.

Domain ismi belirlerken biraz daha jenerik isimler düşünmeye özen gösterin. Küçük bir lokasyon bazlı bir çalışma düşünüyorsanız şehir+faaliyetalanınız .domain uzantısı  işletmelere cazip gelebilir. Ancak ileride işlerin büyümesi ve markanızın giderek duyulmaya başlamasıyla isminizin lokal olarak kalmaması gerekir. Bu yüzden seçimlerinizi yaparken uzun vadede sağlıklı olacak alan adı seçmeye özen gösterin.

 • Alan Adında Ne olmalı Ne olmamalı?

Alan adınızı mümkün olduğunca kısa almaya özen gösterin. Akılda kalınabilirlik ve Direct trafik elde etme açısından çok faydalı olacaktır.

Harf dışı kullanımlardan kaçınmaya özen gösterin yani noktalama işareti kullanmaya çalışın.

 • Alan Adınızı Güvenilir Yerlerden Alın!

İnternet dünyasında tüm hosting firmaları hem alan adı hem de hosting satmaktadır. Ancak burada sizlere şiddetle tavsiyem ICANN akreditesi olan firmalardan tercihinizi kullanmanız.

Hem hosting ve sunucu alanında uzmanlaşmış bir firma hem de ICANN akreditesi olan firma olması domain güvenliğiniz için hem de taşıma vs. gibi işlemlerde çok kolaylık sağlayacaktır.

Domain alımı konusunda sizlere Turhost.com’ u tavsiye edebilirim. Destek ekibinin hızlı yanıtları ve ICANN akreditesi olan bir firma olduğu için alan adınız güvende olacaktır.

İlgili Ürün İçin: https://www.turhost.com/domain/

Bir önceki yazımız olan Spotify Aile Paketine Yeni Özellikler Geliyor! başlıklı makalemizde spotify, spotify aile paketi ve spotify family hakkında bilgiler verilmektedir.

OKU  Kablosuz taşıyıcılar hızlı bir şekilde hızlarını artırıyor
KATEGORİLER:


" Domain alırken Nelere Dikkat etmeliyiz? konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Domain alırken Nelere Dikkat etmeliyiz? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Teknoloji Haberleri olarak hemen yukarıda Domain alırken Nelere Dikkat etmeliyiz? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Furkan Yurdakul Hakkında:

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunu Furkan, yazılım ve donanım tutkusunu technosfer.com.tr ailesine haber niteliği taşıyan içerikler üretiyor.

YORUMLAR
  Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
  ZORUNLU

  GELEN YORUMLAR (0)
  Filmic Double Take ile iki kameradan kayıt yapılabilecek
  Filmic Double Take ile iki kameradan kayıt yapılabilecek
  Youtube aboneliklerinizi artık daha kolay yöneteceksiniz
  Youtube aboneliklerinizi artık daha kolay yöneteceksiniz
  Artık Netflix’i arkadaşlarınızla izleyebileceksiniz
  Artık Netflix’i arkadaşlarınızla izleyebileceksiniz
  Premium Spamı ile Başa Çıkılmalı
  Premium Spamı ile Başa Çıkılmalı
  Youtube Canlı Yayınlarında Super Sticker
  Youtube Canlı Yayınlarında Super Sticker
  Bloodshot’tan İlk Fragman Geldi
  Bloodshot’tan İlk Fragman Geldi

  Copyright © 2015 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.