E-Sim Yakında Türkiye'de Hizmete Giriyor ! | Technosfer

E-Sim Teknolojisi Yakında Türkiye’de Hizmete Giriyor !

E-Sim Teknolojisi Yakında Türkiye’de Hizmete Giriyor !

BTK sonunda ülkemiz için beklenilen bir teknoloji olan E-Sim için hamle yaptı ve bu teknoloji yakında Türkiye’de kullanıma sunulacak . Detaylar haberimizde.

Ulaştırma ve Alt Yapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, bugün Vodafone sponsorluğunda düzenlenen TEKNO B2B etkinliğinde yaptığı konuşma ile beraber ülkemiz için e-sim teknolojisi için müjdeli haberi verdi. Özellikle son dönemde Apple’ın kendi cihazlarında kullandığı ve iPhone Xs, iPhone Xs Max ve Apple Watch gibi cihazlarında yer alan e-sim teknolojisi ülkemizde olmadığı için kullanılamıyordu.

Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan’ın daha çok yeni olan bu kararı aldıklarını ve bu teknolojinin bizzat BTK tarafından yürütülecek çalışma ile birlikte ülkemizde kullanıma sunulacağının altını çizdi. Bu teknoloji kullanıma sunulduktan sonra ise operatörlerin yapacağı bir takım yükümlülükler ile beraber kullanıcılarına bu hizmeti sunacaklar.

E-sim teknolojisini kısa bir şekilde anlatacak olursak fiziksel sim kartlarına ihtiyaç olmadan birkaç yazılımsal destek ile beraber cihazınız şebeke erişimine kavuşuyor ve telefon aramaları yapabiliyorsunuz. Ayrıca  BTK, teknolojinin alt yapısının yerli olarak hazır hale getirilmesi konusunda süreci yönetecek. Yazılımsal alt yapı için gerekli her şeyin yerli olarak geliştirilmesini önemsediklerini belirten Fatih Sayan, verinin ülkemizde kalmasının da bir zorunluluk olduğunun altını çiziyor.

Operatörlerin bu konuda nasıl bir yaklaşım sergileyeceği ve kullanıcılarına nasıl fırsatlar sunacağı şuanda bilinmezliğini koruyor fakat bu teknolojinin sonunda ülkemize yakın bir zaman diliminde kullanıma sunulacağı bilgisi, gerçekten heyecan verici bir gelişme olarak sayabiliriz.

Mert Büyük
Mert Büyük
Kocaeli Üniversitesi Makina Mühendisliği öğrencisi Mert, tam bir Apple hayranı. Teknolojiyi yakından takip eden Mert, technosfer.com.tr'de okuyucular için güncel haberler üretiyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

teknoloji haberleri

teknoloji haberleri 2019

sorun şikayet

technosfer

otomobil inceleme

inceleme

sorunu

sorunları
kullanıcı yorumları