Elon Musk'tan İnsan Beynine Çip Projesi! | Technosfer

Elon Musk’tan İnsan Beynine Çip Projesi!

Elon Musk’tan İnsan Beynine Çip Projesi!

Tesla, SpaceX gibi birçok projenin ve markanın sahibi Elon Musk, bu kez çığır açacak bir projeyle gündemde. Düşünülen proje Black Mirror dizisini aratmayacak nitelikte.

2016 yılında Elon Musk tarafından kurulan Neuralink adlı şirket, teknoloji ve bilimi birleştirerek insan vücudunu etkileyecek önemli projeler üzerinde çalışıyor. Daha önce kronik hastalıklardan kaynaklanan semptomları azaltmak gibi projelerinin olduğunu açıklayan şirketin yeni hedefi bir çip vasıtasıyla insan beyni ile bilgisayarlar arasında iletişimi sağlayabilmek. Yani bir nevi kafamızın içerisinde kendi beynimiz haricinde bir de yapay zeka yer alacak. Şu ana kadar hayvanlar üzerinde benzer deneylerin yapıldığı ve yaklaşık %87 ameliyat başarısı yakalandığı açıklandı.

Peki bu projeyle ne hedefleniyor? Açıklamalara göre bu işlem sonrasında insanlar elektronik cihazlarla bağlantılı olabilecek ve düşünce yoluyla mesaj yazabilecekler. Ayrıca yeni dil öğrenmek saniyelerimizi alacak ve başkalarıyla dijital yollarla düşünce aktarımı yapılabilecek.

Proje henüz tasarım ve test aşamasında. Ancak yakın zamanda karşımıza çıkmayacağını söyleyebiliriz.

ETİKETLER: ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

teknoloji haberleri

teknoloji haberleri 2019

sorun şikayet

technosfer

otomobil inceleme

inceleme

sorunu

sorunları
kullanıcı yorumları