SON DAKİKA TEKNOLOJİ 21:21 PlayStation 5 Hayallerinizi Süsleyen Formatta Gelebilir 19:19 Samsung Bir Milyon Galaxy Folds satamadığını belirtti 12:12 iPhone Sahibi Olmak Artık Daha Kolay 23:08 ASUS TUF GAMİNG K7 Sorun, Şikayet Özellik 21:30 Apple iPhone 11 Pro Konum Ayarlarını Geçersiz Kılabilir
SONRAKİ
Temsilcimiz Royal Youth Worlds’te 2.gününü geride bıraktı Temsilcimiz Royal Youth Worlds’te 2.gününü geride bıraktı
ÖNCEKİ
Dünya Çapında Hızla Yayılan TikTok Uygulaması Facebook’u Korkutmalı mı? Dünya Çapında Hızla Yayılan TikTok Uygulaması Facebook’u Korkutmalı mı?
753
279 0

Facebook Kullanıcılara Hükümetin Mesajlara Erişimini  Sağlamak için Olanak Sağlanmalı mı Sorusunu Yöneltti

Facebook Kullanıcılara Hükümetin Mesajlara Erişimini  Sağlamak için Olanak Sağlanmalı mı Sorusunu Yöneltti
Yazar: Elif Aybüke Ural

6 Ekim 2019

İngiltere, ABD ve Avustralya’daki hükümetler, Facebook’a gönderdiği bir mektupla, tüm platformlarına uçtan uca şifreleme getirme planlarını geri almalarını istedi. Gizlilik konusundaki skandallarla sarsılan Facebook ise herkesin özel konuşma hakkına sahip olma hakkına sahip olduğunu söyledi.

Uçtan Uca Şifreleme Nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi uçtan uca şifreleme gönderilen mesajın sadece gönderen kişi ve alıcı tarafından okunmasını sağlayan bir güvenlik sistemidir.

Mesaj, gönderen kişinin cihazında hala yer alırken şifrelenir ve yalnızca alıcıya ulaştığında şifresi çözülür. Hiç kimse hatta platform sahibi bile şifreyi açma iznine sahip değildir.

Peki bu güvenlik sistemi çoğu kişinin lehine bir durumken neden şimdi bir sorun haline geldi? İngiltere ve ABD, görüşmelerini gerçekleştirmek için bir an önce harekete geçmeyi planlıyor. İşlem sürecini yıllardan, aylardan hatta haftalardan günlere indirdiler. Ancak bu kadar uğraşa rağmen şifreli mesajları okumayı başaramazlarsa bu anlaşma potansiyel olarak yararsız hale gelebilir.

Hükümet şifreleme yönteminin polis soruşturmasına engel olduğunu savunuyor. Akıllara gelen soru ise  peki şifrelemenin polis soruşturmasına engel olduğuna dair elimizde bir kanıt var mı yoksa altında başka bir sebep mi var?

Bunun üzerine BBC, İçişleri Bakanlığından örnekler vermesini istediğinde ise bunu yapamayacağını açıkladı. Bu kadar tartışmaya yol açarken gelen savunma ‘’ kanunun bu şifreleme yöntemini bir kere atlamalarına izin verilirse, bunun önünün açılacağını ve herkes tarafından yapılabileceği’’ oldu. 

Mark Zuckerberg ise bu konuda çalışmalarının sürdüğünü ve herkese zararsız olacak bir şekilde uygulamaya geçireceğini söyledi.

" Facebook Kullanıcılara Hükümetin Mesajlara Erişimini  Sağlamak için Olanak Sağlanmalı mı Sorusunu Yöneltti konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Facebook Kullanıcılara Hükümetin Mesajlara Erişimini  Sağlamak için Olanak Sağlanmalı mı Sorusunu Yöneltti ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Teknoloji Haberleri olarak hemen yukarıda Facebook Kullanıcılara Hükümetin Mesajlara Erişimini  Sağlamak için Olanak Sağlanmalı mı Sorusunu Yöneltti ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Elif Aybüke Ural Hakkında:

Konya Selçuk Üniversite Gazetecilik mezunuyum. Teknolojiye merakım azımsanamayacak kadar fazla. Uzun yıllar farklı yayınlarda ve farklı alanlarda içerikler ürettim ve editörlük yaptım.

YORUMLAR
  Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
  ZORUNLU

  GELEN YORUMLAR (0)
  Premium Spamı ile Başa Çıkılmalı
  Premium Spamı ile Başa Çıkılmalı
  Youtube Canlı Yayınlarında Super Sticker
  Youtube Canlı Yayınlarında Super Sticker
  Bloodshot’tan İlk Fragman Geldi
  Bloodshot’tan İlk Fragman Geldi
  Adobe’nin Ressamlık Uygulaması iPad İçin Bugün Çıkışını Gerçekleştiriyor
  Adobe’nin Ressamlık Uygulaması iPad İçin Bugün Çıkışını Gerçekleştiriyor
  John Wick Hex’in Çıkış Tarihi Yeni Bir Video ile Duyuruldu
  John Wick Hex’in Çıkış Tarihi Yeni Bir Video ile Duyuruldu
  Youtube TV Dostu Web Arayüzünün Faaliyetini Sonlandırıyor
  Youtube TV Dostu Web Arayüzünün Faaliyetini Sonlandırıyor

  Copyright © 2015 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.

  teknoloji haberleri

  teknoloji

  en son teknolojik gelişmeler

  teknoloji haberleri 2019

  teknoloji haberleri son dakika

  teknoloji haber

  teknoloji haber siteleri

  teknoloji siteleri
  teknoloji haberleri türkiye