Facebook Kullanıcılara Hükümetin Mesajlara Erişimini  Sağlamak için Olanak Sağlanmalı mı Sorusunu Yöneltti | Technosfer

Facebook Kullanıcılara Hükümetin Mesajlara Erişimini  Sağlamak için Olanak Sağlanmalı mı Sorusunu Yöneltti

06.10.2019
A+
A-
Facebook Kullanıcılara Hükümetin Mesajlara Erişimini  Sağlamak için Olanak Sağlanmalı mı Sorusunu Yöneltti

İngiltere, ABD ve Avustralya’daki hükümetler, Facebook’a gönderdiği bir mektupla, tüm platformlarına uçtan uca şifreleme getirme planlarını geri almalarını istedi. Gizlilik konusundaki skandallarla sarsılan Facebook ise herkesin özel konuşma hakkına sahip olma hakkına sahip olduğunu söyledi.

Uçtan Uca Şifreleme Nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi uçtan uca şifreleme gönderilen mesajın sadece gönderen kişi ve alıcı tarafından okunmasını sağlayan bir güvenlik sistemidir.

Mesaj, gönderen kişinin cihazında hala yer alırken şifrelenir ve yalnızca alıcıya ulaştığında şifresi çözülür. Hiç kimse hatta platform sahibi bile şifreyi açma iznine sahip değildir.

Peki bu güvenlik sistemi çoğu kişinin lehine bir durumken neden şimdi bir sorun haline geldi? İngiltere ve ABD, görüşmelerini gerçekleştirmek için bir an önce harekete geçmeyi planlıyor. İşlem sürecini yıllardan, aylardan hatta haftalardan günlere indirdiler. Ancak bu kadar uğraşa rağmen şifreli mesajları okumayı başaramazlarsa bu anlaşma potansiyel olarak yararsız hale gelebilir.

Hükümet şifreleme yönteminin polis soruşturmasına engel olduğunu savunuyor. Akıllara gelen soru ise  peki şifrelemenin polis soruşturmasına engel olduğuna dair elimizde bir kanıt var mı yoksa altında başka bir sebep mi var?

Bunun üzerine BBC, İçişleri Bakanlığından örnekler vermesini istediğinde ise bunu yapamayacağını açıkladı. Bu kadar tartışmaya yol açarken gelen savunma ‘’ kanunun bu şifreleme yöntemini bir kere atlamalarına izin verilirse, bunun önünün açılacağını ve herkes tarafından yapılabileceği’’ oldu. 

Mark Zuckerberg ise bu konuda çalışmalarının sürdüğünü ve herkese zararsız olacak bir şekilde uygulamaya geçireceğini söyledi.

ETİKETLER: , , ,
Elif Aybüke Ural
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

teknoloji haberleri

teknoloji haberleri 2019

sorun şikayet

technosfer

otomobil inceleme

inceleme

sorunu

sorunları
kullanıcı yorumları