Facebook, On Binlerce Veri İşleyici Uygulamasını Askıya Aldı | Technosfer

Facebook, On Binlerce Veri İşleyici Uygulamasını Askıya Aldı

Facebook, On Binlerce Veri İşleyici Uygulamasını Askıya Aldı

Cambridge Analytica skandalı sonrasında Facebook, büyük miktarda kullanıcı verilerine erişebilen diğer uygulamaları araştırmaya söz verdi.

Uygulama geliştiricisi araştırması devam ediyor, ancak bugün Facebook, milyonlarca uygulamayı incelediğini ve yaklaşık 400 geliştiriciyle ilişkilendirilen on binlercesini  askıya aldığını söyledi.

Bu uygulamalardan bazıları, verilerin kimliğini korumadan veya diğer Facebook politikalarını ihlal etmeden verilerin kullanılabilir hale getirilmesi için uygun olmayan şekilde veri paylaşımı nedeniyle askıya alındı. Cambridge Analytica tarafından kullanılan daha önce askıya alınmış bir uygulama olan myPersonality gibi uygulamaları içeriyor. Ancak askıya alınan uygulamaların tümü, kullanıcılar için aktif bir tehdit oluşturmuyor.

Soruşturma devam ediyor. Facebook, soruşturmanın şu anda suistimal yollarını daha iyi anlamayı öğrenmeyi ve sorun çıkaran kişilerin araştırılarak bulunma aşamasında olduğunu söylüyor. Facebook’un Federal Ticaret Komisyonu ile olan anlaşmasının bir parçası olarak, uygulama geliştiricileri ek gözetim altında kalacaklar. Geliştiricilerin yıllık olarak Facebook politikalarına uygunluklarını sertifikalandırmaları gerekecektir ve Facebook bu politikaları ihlal eden geliştiricilerin sorumlu tutulacağını söyledi.

Elif Aybüke Ural
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

teknoloji haberleri

teknoloji haberleri 2019

sorun şikayet

technosfer

otomobil inceleme

inceleme

sorunu

sorunları
kullanıcı yorumları