SON DAKİKA TEKNOLOJİ 11:13 MSI, EN İYİ İKİLİYİ SUNUYOR: MINI-PC CUBI 5 VE PRO MP221 MONITÖR 11:10 MSI ALL-IN-ONE PC’LER İLE PROFESYONELLİĞİN ÖTESİNE GEÇİN 16:47 ‘Fiyat/Performans Canavarı’ Redmi Note 9S Tanıtıldı ! 16:13 General Mobile GM 9 Pro Sorun Şikayet Teknik Özellikleri 12:30 Google Stadia Nedir?
SONRAKİ
Sony Ocak 2020’de Canlı TV Hizmeti PlayStation Vue’yu Kapatıyor Sony Ocak 2020’de Canlı TV Hizmeti PlayStation Vue’yu Kapatıyor
ÖNCEKİ
Outlast 3 Gelecek Mi? Outlast 3 Gelecek Mi?
3885
1439 0

Facebook Siyasi Reklam Politikasına Meydan Okudu

Facebook Siyasi Reklam Politikasına Meydan Okudu
Yazar: Elif Aybüke Ural

1 Kasım 2019

Facebook, daha önceden yapmadığı bir şeyi yaparak Kaliforniya’daki bir siyasi adayın yayınladığı reklamları  kontrol edeceğini söylüyor. Eylül ayında, sosyal ağ, politikacıları veya adayları gerçeği denetlemeye tabi tutmayacağını söyledi. Politikayı test etmek için Kaliforniyalı Adriel Hampton aday olarak kayıt yaptırdı ve yanıltıcı bir reklam yayınlamaya çalıştı. Ancak Facebook reklamı engelledi ve Bay Hampton’ın “politikalarımızı aşmak için aday olarak kaydolduğunu” belirtti.

Peki bu neden oldu? Eylül ayında, Facebook gerçeği denetleme politikasını netleştirdi ve tüm görevlilere politikacılar tarafından “görülmesi ve duyulması gereken” “haber değeri içeriği” olarak muamele edeceğini söyledi. Eleştirmenler, hareketin siyasilere sosyal ağdaki milyonlarca insana terfi ettirilebilecek kasten yanıltıcı reklamlar yaratma konusunda tam bir özgürlük vereceklerini söyledi. 

Ekim ayında, Facebook’un genel müdürü Mark Zuckerberg ABD kongre üyesi Alexandria Ocasio-Cortez tarafından politika hakkında sorgulandı. Cumhuriyetçi adayların “Yeşil Yeni Anlaşma” çevre politikasını desteklediğini iddia ederek Facebook’ta reklam yayınlamasına izin verip vermeyeceğini sordu. Dijital medya ajansı işleten Hampton, tam olarak böyle bir reklam oluşturmak için ilham aldı. Reklamda, ABD’li senatör Lindsey Graham’ın görüntüleri, Yeşil Yeni Antlaşma’yı destekliyormuş gibi görünecek şekilde düzenlendi. The Really Online Lefty League (Troll) adlı politik bir kampanya grubu için Facebook sayfasında yayınlandı.

Bunun üzerine Facebook ‘’politik reklam yasağı’’ getirdi.  Çarşamba günü, Twitter küresel olarak politik reklamcılığın yasaklanacağını açıkladı. İcra kurulu başkanı Jack Dorsey, “alınıp satılmaması gereken” siyasi mesajlara ulaşıldığını söyledi. Ancak Dijital, Kültür, Medya ve Spor seçim komitesinin başkanı çevrimiçi olarak sahte haberler ve dezenformasyon yatırım yapan Muhafazakar Milletvekili Damian Collins, hareketin istenmeyen sonuçlara yol açabileceğini söyledi.

“Twitter’daki sorun, meşru reklam verenler yerine büyük sahte bot hesapları ağları oldu. Bu hamle, sahte haber yapanlar için hayatı daha kolay hale getirebilir” dedi.

Bir önceki yazımız olan Outlast 3 Gelecek Mi? başlıklı makalemizde facebook, Outlast ve Phillipe Morin hakkında bilgiler verilmektedir.

OKU  The Simpsons Dizisi Bu Sezon da İptal Edilmedi

" Facebook Siyasi Reklam Politikasına Meydan Okudu konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Facebook Siyasi Reklam Politikasına Meydan Okudu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Teknoloji Haberleri olarak hemen yukarıda Facebook Siyasi Reklam Politikasına Meydan Okudu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Elif Aybüke Ural Hakkında:

Konya Selçuk Üniversite Gazetecilik mezunuyum. Teknolojiye merakım azımsanamayacak kadar fazla. Uzun yıllar farklı yayınlarda ve farklı alanlarda içerikler ürettim ve editörlük yaptım.

YORUMLAR
    Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
    ZORUNLU

    GELEN YORUMLAR (0)

    Copyright © 2015 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.