SON DAKİKA TEKNOLOJİ 14:27 Su Geçirmeyen Oyuncu Klavyesi; Asus TUF Gaming K7 13:30 HUAWEI’nin Türkiye’de Çekilen İlk Akıllı Saat Reklam Filmi Yayında 18:18 Samsung, Telefonlar için  Yeni Kamera Modları Kullanacak 14:54 Apple Elektronik Sigara İçme Uygulamalarını Mağazasından Kaldırdı 17:17 Sony’nin Robot Köpeği Akıllı Ev Asistanı Olabilir
SONRAKİ
Sony Ocak 2020’de Canlı TV Hizmeti PlayStation Vue’yu Kapatıyor Sony Ocak 2020’de Canlı TV Hizmeti PlayStation Vue’yu Kapatıyor
ÖNCEKİ
Outlast 3 Gelecek Mi? Outlast 3 Gelecek Mi?
3251
1204 0

Facebook Siyasi Reklam Politikasına Meydan Okudu

Facebook Siyasi Reklam Politikasına Meydan Okudu
Yazar: Elif Aybüke Ural

1 Kasım 2019

Facebook, daha önceden yapmadığı bir şeyi yaparak Kaliforniya’daki bir siyasi adayın yayınladığı reklamları  kontrol edeceğini söylüyor. Eylül ayında, sosyal ağ, politikacıları veya adayları gerçeği denetlemeye tabi tutmayacağını söyledi. Politikayı test etmek için Kaliforniyalı Adriel Hampton aday olarak kayıt yaptırdı ve yanıltıcı bir reklam yayınlamaya çalıştı. Ancak Facebook reklamı engelledi ve Bay Hampton’ın “politikalarımızı aşmak için aday olarak kaydolduğunu” belirtti.

Peki bu neden oldu? Eylül ayında, Facebook gerçeği denetleme politikasını netleştirdi ve tüm görevlilere politikacılar tarafından “görülmesi ve duyulması gereken” “haber değeri içeriği” olarak muamele edeceğini söyledi. Eleştirmenler, hareketin siyasilere sosyal ağdaki milyonlarca insana terfi ettirilebilecek kasten yanıltıcı reklamlar yaratma konusunda tam bir özgürlük vereceklerini söyledi. 

Ekim ayında, Facebook’un genel müdürü Mark Zuckerberg ABD kongre üyesi Alexandria Ocasio-Cortez tarafından politika hakkında sorgulandı. Cumhuriyetçi adayların “Yeşil Yeni Anlaşma” çevre politikasını desteklediğini iddia ederek Facebook’ta reklam yayınlamasına izin verip vermeyeceğini sordu. Dijital medya ajansı işleten Hampton, tam olarak böyle bir reklam oluşturmak için ilham aldı. Reklamda, ABD’li senatör Lindsey Graham’ın görüntüleri, Yeşil Yeni Antlaşma’yı destekliyormuş gibi görünecek şekilde düzenlendi. The Really Online Lefty League (Troll) adlı politik bir kampanya grubu için Facebook sayfasında yayınlandı.

Bunun üzerine Facebook ‘’politik reklam yasağı’’ getirdi.  Çarşamba günü, Twitter küresel olarak politik reklamcılığın yasaklanacağını açıkladı. İcra kurulu başkanı Jack Dorsey, “alınıp satılmaması gereken” siyasi mesajlara ulaşıldığını söyledi. Ancak Dijital, Kültür, Medya ve Spor seçim komitesinin başkanı çevrimiçi olarak sahte haberler ve dezenformasyon yatırım yapan Muhafazakar Milletvekili Damian Collins, hareketin istenmeyen sonuçlara yol açabileceğini söyledi.

“Twitter’daki sorun, meşru reklam verenler yerine büyük sahte bot hesapları ağları oldu. Bu hamle, sahte haber yapanlar için hayatı daha kolay hale getirebilir” dedi.

" Facebook Siyasi Reklam Politikasına Meydan Okudu konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Facebook Siyasi Reklam Politikasına Meydan Okudu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Teknoloji Haberleri olarak hemen yukarıda Facebook Siyasi Reklam Politikasına Meydan Okudu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Elif Aybüke Ural Hakkında:

Konya Selçuk Üniversite Gazetecilik mezunu ve teknolojiye ilgisi çok olan, uzun yıllar farklı yayınlarda ve farklı alanlarda içerikler üreten bir editörüm.

YORUMLAR
  Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
  ZORUNLU

  GELEN YORUMLAR (0)
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bugün
  • Bu Hafta
  • Bu Ay
  Youtube Canlı Yayınlarında Super Sticker
  Youtube Canlı Yayınlarında Super Sticker
  Bloodshot’tan İlk Fragman Geldi
  Bloodshot’tan İlk Fragman Geldi
  Adobe’nin Ressamlık Uygulaması iPad İçin Bugün Çıkışını Gerçekleştiriyor
  Adobe’nin Ressamlık Uygulaması iPad İçin Bugün Çıkışını Gerçekleştiriyor
  John Wick Hex’in Çıkış Tarihi Yeni Bir Video ile Duyuruldu
  John Wick Hex’in Çıkış Tarihi Yeni Bir Video ile Duyuruldu
  Youtube TV Dostu Web Arayüzünün Faaliyetini Sonlandırıyor
  Youtube TV Dostu Web Arayüzünün Faaliyetini Sonlandırıyor
  Adobe Premiere Pro yapay zeka kullanacak
  Adobe Premiere Pro yapay zeka kullanacak

  Copyright © 2015 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.

  teknoloji haberleri

  teknoloji

  en son teknolojik gelişmeler

  teknoloji haberleri 2019

  teknoloji haberleri son dakika

  teknoloji haber

  teknoloji haber siteleri

  teknoloji siteleri
  teknoloji haberleri türkiye