Facebook Türkiye soruşturma geçiriyor! | Technosfer

Facebook Türkiye soruşturma geçiriyor!

28.01.2019
A+
A-
Facebook Türkiye soruşturma geçiriyor!

Neredeyse dünya üzerindeki her 3 insandan birisinin hesabının bulunmuş olduğu Facebook, Instagram gibi sosyal medya siteleri son zamanlarda kişisel verilerin uygunsuz kullanılması konusunda bir çok araştırmadan geçiriliyordu. Türkiye genelinde milyonlarca kullanıcı sayısına ulaşan Facebook’un son zamanlarda yaşamış olduğu kriz karşısında ülkemizde kayıtsız kalmadı.

VERİLERİMİZ İZİNSİZ KULLANILMIŞSA DEV CEZA GELİYOR!

Ülkemizdeki genç nüfusun neredeyse tamamı tarafından çok aktif bir şekilde kullanılan ve iletişim amaçlıda büyük olanaklar sunan Facebook’un kişisel verileri izinsiz kullanıyor olması durumunda dev bir ceza ile karşılaşma ihtimali var.

Kişisel Verileri Koruma Kurumu Başkanı Faruk Bilir “Özel komisyon kuruldu. Biz bilgilerimizi sosyal medya kuruluşlarına açık rızamızla vermiş olabiliriz. Veriler amaç dışı kullanılırsa bunun adı veri istismarı olur” dedi. Bu açıklamanın ardından almış olduğumuz bilgilere göre eğer Facebook Türkiye üzerinden kişisel verilerimiz istismar edilmiş ise bu iş için kurulmuş olan özel ekip Facebook’a 1 milyon 200 bin liraya kadar idari para cezası kesebilecek.

Bilir bu konuda yaptığı açıklamada “Bankalar, hastaneler, vergi dairelerinde isim, kimlik numarası gibi bilgiler herkesin duyabileceği şekilde alınıyor. Sıramatik ve kiosklardan sıra numarası verilmesi gerekir. İlgili bakanlıklarla bu konuda çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

EN ÖNEMLİ ŞİFRELERİMİZ TEHLİKEDE

Her insan için en önemli şifreler olan biyometrik verilerimiz tehlikede olabilir bu konuda açıklamalarda bulunan Bilir “Parmak izi biyometrik ve önemli bir veridir. Diğer taraftan yüz tanıma, retina gibi önemli veriler var. Bunları kaydettiğiniz zaman kanunda silme yok. Bunlar bir şekilde siber âleme yansıdığı zaman silmek o kadar kolay değil” dedi.

 

Technosfer Yönetim
Technosfer Yönetim
Technosfer Yönetim olarak sizlere en kaliteli içeriğin sunulması için elimizden geleni yapmaktan mutluluk duyuyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

teknoloji haberleri

teknoloji haberleri 2019

sorun şikayet

technosfer

otomobil inceleme

inceleme

sorunu

sorunları
kullanıcı yorumları