SON DAKİKA TEKNOLOJİ 11:13 MSI, EN İYİ İKİLİYİ SUNUYOR: MINI-PC CUBI 5 VE PRO MP221 MONITÖR 11:10 MSI ALL-IN-ONE PC’LER İLE PROFESYONELLİĞİN ÖTESİNE GEÇİN 16:47 ‘Fiyat/Performans Canavarı’ Redmi Note 9S Tanıtıldı ! 16:13 General Mobile GM 9 Pro Sorun Şikayet Teknik Özellikleri 12:30 Google Stadia Nedir?
SONRAKİ
Instagram Nefret ve Zorbalığı Engelleyecek Instagram Nefret ve Zorbalığı Engelleyecek
ÖNCEKİ
Sandmarc ‘ın Birinci Sınıf Lensleri Artık iPhone 11’e Uyuyor Sandmarc ‘ın Birinci Sınıf Lensleri Artık iPhone 11’e Uyuyor
3005
1113 0

Google Kızdı, Türkiye’de Youtube Kullanılamıyacak

Google Kızdı, Türkiye’de Youtube Kullanılamıyacak
Yazar: Furkan Yurdakul

15 Aralık 2019


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/comtechnosfer/domains/technosfer.com.tr/public_html/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/comtechnosfer/domains/technosfer.com.tr/public_html/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Çin menşei Huawei’e yapılan yaptırımlar bugün, Türkiye’de de yapılmaya çalışılıyor. Rekabet kurumunun yazdığı ceza sonrasında üreticiler için özel ve gizli bir mail atan Google, yaptığı son açıklamalar ile artık ülkede Youtube, Gmail uygulamaları kullanılmayacağını açıkladı.

Peki, Google Neden Ceza Almıştı?

Rekabet kurumunun rekabete uygun bir tavır beslemediği için cezalandırdığı Google, bir anlık sinir ile tüm Türk üreticilerine özel bir mail ile artık yeni cihazlarınız için çalışamayacağız dedi ve mail sonrasında ise yaptığı açıklama ile birlikte artık ülkemizde Google’un bir çok servisi kullanılmayacak. Peki Google’un uymadığı bu şey ney? Rekabet Kurumuna göre Android işletim sisteminde Google’un uygulamaları dayatılmakta yani, örneğin tarayıcı olarak varsayılan sadece Chrome kullanılmakta, Rekabet Kurumuna göre diğer tarayıcılar da varsayılan olarak kullanılması gerekmekte tekelleşmeyi bitirmesi gerektiğini savunmakta. Rekabet Kurumu burada haklı fakat bir de bunu Google taraflı düşündüğümüzde; Google tarafından geliştirilen işletim sistemi tabi ki de Google servisleri varsayılan olacak ki bu işlerini geliştirmeye ve para kazanmaya devam ettirebilsin.

Yani kısacası iki tarafta haklı bakalım sonunda neler olacak?

Yerli Sistemlerimizi Acilen Hazırlamalıyız.

Son yaşanan sorunlar elbette bir şekilde düzelecektir fakat bizlerin kimseyi kandırmadan yerli ve milli imkanlar doğrultusunda Arama Motoru, İşletim Sistemi, Ağ Sistemlerini geliştirmemiz gerekmekte. Ülkemizde son zamanlarda Savunma Sistemleri geliştirmeye başladık ve büyük bir başarı ile devam etmekteyiz. Bu başarıyı acilen İşletim Sistemi, Ağ Sistemleri içinde başlatıp dışa olan bağımlılığımızı tamamen ortadan kaldırmamız gerekmekte.

Örneğin Rusya geçtiğimiz aylarda olası saldırılara karşı kapalı devre internet ağını test etmişti. 24 Saat boyunca internetini kesen Rusya hiç bir sıkıntı yaşamadı. Mesela Rusların kendi arama motoru var. Bu arama motoru ile Google’a olan bağımlılıklarını bitirmişler. Çinliler’in Baidu arama motoru var.

OKU  Facebook’un mobil cihazlarınızda konumunuzu görüntülemesine izin vermeyin!

Bizler bu sorunları gidermek ile uğraşırken kullandığımız yazılımları, donanımları kendimizin üretebiliyor ve işleyebilir olmamız gerekmekte.

Bir önceki yazımız olan PSA: RCS, SMS'in Varisi, Şimdi Tüm ABD Android Kullanıcıları için Yayında başlıklı makalemizde PSA, RCS ve SMS hakkında bilgiler verilmektedir.

" Google Kızdı, Türkiye’de Youtube Kullanılamıyacak konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Google Kızdı, Türkiye’de Youtube Kullanılamıyacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Teknoloji Haberleri olarak hemen yukarıda Google Kızdı, Türkiye’de Youtube Kullanılamıyacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Furkan Yurdakul Hakkında:

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunu Furkan, yazılım ve donanım tutkusunu technosfer.com.tr ailesine haber niteliği taşıyan içerikler üretiyor.

YORUMLAR
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
ZORUNLU

GELEN YORUMLAR (0)

Copyright © 2015 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.