SON DAKİKA TEKNOLOJİ 16:16 Google , kullanılmayan Chrome uygulamalarını kaldırıyor 14:14 Microsoft’un yeni Edge tarayıcısı nasıl indirilir 10:00 Realme 3 Pro Teknik Özellik Sorun Şikayet 13:52 SESSİZLİĞİN FISILTISI İLE GELEN YARATICI FİKİRLER 10:00 LG W10 Alpha Sorun Şikayet Özellik
SONRAKİ
Instagram Nefret ve Zorbalığı Engelleyecek Instagram Nefret ve Zorbalığı Engelleyecek
ÖNCEKİ
Sandmarc ‘ın Birinci Sınıf Lensleri Artık iPhone 11’e Uyuyor Sandmarc ‘ın Birinci Sınıf Lensleri Artık iPhone 11’e Uyuyor
1871
693 0

Google Kızdı, Türkiye’de Youtube Kullanılamıyacak

Google Kızdı, Türkiye’de Youtube Kullanılamıyacak
Yazar: Furkan Yurdakul

15 Aralık 2019

Çin menşei Huawei’e yapılan yaptırımlar bugün, Türkiye’de de yapılmaya çalışılıyor. Rekabet kurumunun yazdığı ceza sonrasında üreticiler için özel ve gizli bir mail atan Google, yaptığı son açıklamalar ile artık ülkede Youtube, Gmail uygulamaları kullanılmayacağını açıkladı.

Peki, Google Neden Ceza Almıştı?

Rekabet kurumunun rekabete uygun bir tavır beslemediği için cezalandırdığı Google, bir anlık sinir ile tüm Türk üreticilerine özel bir mail ile artık yeni cihazlarınız için çalışamayacağız dedi ve mail sonrasında ise yaptığı açıklama ile birlikte artık ülkemizde Google’un bir çok servisi kullanılmayacak. Peki Google’un uymadığı bu şey ney? Rekabet Kurumuna göre Android işletim sisteminde Google’un uygulamaları dayatılmakta yani, örneğin tarayıcı olarak varsayılan sadece Chrome kullanılmakta, Rekabet Kurumuna göre diğer tarayıcılar da varsayılan olarak kullanılması gerekmekte tekelleşmeyi bitirmesi gerektiğini savunmakta. Rekabet Kurumu burada haklı fakat bir de bunu Google taraflı düşündüğümüzde; Google tarafından geliştirilen işletim sistemi tabi ki de Google servisleri varsayılan olacak ki bu işlerini geliştirmeye ve para kazanmaya devam ettirebilsin.

Yani kısacası iki tarafta haklı bakalım sonunda neler olacak?

Yerli Sistemlerimizi Acilen Hazırlamalıyız.

Son yaşanan sorunlar elbette bir şekilde düzelecektir fakat bizlerin kimseyi kandırmadan yerli ve milli imkanlar doğrultusunda Arama Motoru, İşletim Sistemi, Ağ Sistemlerini geliştirmemiz gerekmekte. Ülkemizde son zamanlarda Savunma Sistemleri geliştirmeye başladık ve büyük bir başarı ile devam etmekteyiz. Bu başarıyı acilen İşletim Sistemi, Ağ Sistemleri içinde başlatıp dışa olan bağımlılığımızı tamamen ortadan kaldırmamız gerekmekte.

Örneğin Rusya geçtiğimiz aylarda olası saldırılara karşı kapalı devre internet ağını test etmişti. 24 Saat boyunca internetini kesen Rusya hiç bir sıkıntı yaşamadı. Mesela Rusların kendi arama motoru var. Bu arama motoru ile Google’a olan bağımlılıklarını bitirmişler. Çinliler’in Baidu arama motoru var.

OKU  Google Duo'ya Büyük Yenilik Geldi

Bizler bu sorunları gidermek ile uğraşırken kullandığımız yazılımları, donanımları kendimizin üretebiliyor ve işleyebilir olmamız gerekmekte.

Bir önceki yazımız olan Meizu Note 9 Özellikleri Sorun Şikayet başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

KATEGORİLER:


" Google Kızdı, Türkiye’de Youtube Kullanılamıyacak konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Google Kızdı, Türkiye’de Youtube Kullanılamıyacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Teknoloji Haberleri olarak hemen yukarıda Google Kızdı, Türkiye’de Youtube Kullanılamıyacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Furkan Yurdakul Hakkında:

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunu Furkan, yazılım ve donanım tutkusunu technosfer.com.tr ailesine haber niteliği taşıyan içerikler üretiyor.

YORUMLAR
  Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
  ZORUNLU

  GELEN YORUMLAR (0)
  Youtube aboneliklerinizi artık daha kolay yöneteceksiniz
  Youtube aboneliklerinizi artık daha kolay yöneteceksiniz
  Artık Netflix’i arkadaşlarınızla izleyebileceksiniz
  Artık Netflix’i arkadaşlarınızla izleyebileceksiniz
  Premium Spamı ile Başa Çıkılmalı
  Premium Spamı ile Başa Çıkılmalı
  Youtube Canlı Yayınlarında Super Sticker
  Youtube Canlı Yayınlarında Super Sticker
  Bloodshot’tan İlk Fragman Geldi
  Bloodshot’tan İlk Fragman Geldi
  Adobe’nin Ressamlık Uygulaması iPad İçin Bugün Çıkışını Gerçekleştiriyor
  Adobe’nin Ressamlık Uygulaması iPad İçin Bugün Çıkışını Gerçekleştiriyor

  Copyright © 2015 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.