Huawei CEO'su Ren Zhengfei, ABD firmalara 5G teknolojisini lisanslamayı teklif etti | Technosfer

Huawei CEO’su Ren Zhengfei, ABD firmalara 5G teknolojisini lisanslamayı teklif etti

16.09.2019
A+
A-
Huawei CEO’su Ren Zhengfei, ABD firmalara 5G teknolojisini lisanslamayı teklif etti

ABD ve Çin arasındaki teknolojik soğuk savaş, Huawei dünya çapındaki çeşitli ülkelere 5G ağlarını kurmak için gerekli ekipmanları sağladığında başladı. Fakat buna cevap olarak ABD hükumeti de müttefiklerine aynısını yapmalarını söyledi. 2019 yılından önce gerçekleşen bu olayın kalbinde Çin hükümetinin vatandaşlarını gözetleme ihtimali yatıyordu. Ve aynı olayın ABD’de gerçeklemesinin önüne geçmek için, hükümet bu adımı atmıştı.

ABD ile işbirliği içinde çalışmaya devam etmek için Huawei CEO’su Ren Zhengfei, 5G teknolojisini lisanslama teklifi ile ABD hükümetine zeytin dalı uzattı. Bu teklif, ABD kendi 5G ağını kurabilmesi için bir fırsat tanıyor. Tüm bu yeni bilgiler, New York Times’ın Zhengfei ile gerçekleştiği görüşme sonrası gün yüzüne çıktı. Şirketin önde gelen ismi ayrıca, sahip oldukları 5G teknolojisi ve tekniklerinin kendi 5G endüstrilerini kurabilmeleri için tüm ABD’li firmalara açık olduğunu söyledi. Bu teklif Çin, ABD ve Avrupa arasında dengeli bir durum yaratabilir.

Gerçekleştirilen görüşme sırasında Huawei’nin CEO’su ayrıca markalarının, lisans fikrine olumlu bakan ABD’li şirketlerin 5G donanımdan kullandıkları yazılım kodlarını değiştirmelerine izin vereceğini belirtti. Bu yazılım fikrinin altında yatan sebep ise, Çin hükümetinin Huawei teknolojisini kullanarak hem kendi vatandaşlarını hem de markayı kullanan diğer ülkelerin vatandaşlarını gözetleyebileceğini söyleyen ve insanları korkutan haberlerin önüne geçmek.

Bununla da kalmayan Huawei, teknolojisini lisanslayan ABD firmalarının ürettiği 5G ürünlerini diğer ülkelere satabileceğini de bildirdi.

ETİKETLER: , , ,
Elif Aybüke Ural
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

teknoloji haberleri

teknoloji haberleri 2019

sorun şikayet

technosfer

otomobil inceleme

inceleme

sorunu

sorunları
kullanıcı yorumları