Instagram Artık Yorumları Kontrol Etmenize Olanak Sağlayacak | Technosfer

Instagram Artık Yorumları Kontrol Etmenize Olanak Sağlayacak

04.10.2019
A+
A-
Instagram Artık Yorumları Kontrol Etmenize Olanak Sağlayacak

Sosyal medyada sarkıntılık yapan birini engellemek çevri miçi istismarın önüne geçemiyor. Hatta bu duruma bazen insanları onlara sarkıntılık yapanlarla yüz yüze getirecek duruma kadar getirebiliyor.

Instagram’ın kurucusu olan Adam Mosseri, sosyal medyada bu sarkıntılıklara maruz kalan gençlerle konuşarak bu kanıya vardığını söyledi. Gençler, Mosseri ve diğer Instagram geliştiricilerine bu platform üzerinde sarkıntılık yapan kullanıcıları neden engellemediklerinin iki nedeni olduğunu söyledi. Bunlardan birincisi, kullanıcıların bu sarkıntılık kişileri engellediğinde farkına varmaları durumunda işlerin daha da kızışacağından korkmaları ve bunun sonucu Instagram’dan ve başka platformlardan rahatsız etmelerinden korkmalarıdır.

Bir diğer neden ise, bu kişileri engellediğinizde kendinizi bu kişilere karşı görünmez kılarken aynı zamanda siz de u kişileri takip etme özelliğini kaybedersiniz. Bu saldırılara karşı savunmasız kalmamak için bu kişilerin bir sonraki hamlesinin ne olacağını kestirmeniz gerekmektedir.

Instagram, “Kısıtlama” özelliğini kullanarak sosyal istismar durumuna daha titiz bir yaklaşım sergilemeyi düşünüyor. Eğer birisi  fotoğraflarınıza kötü yorumlar yaparak ya da saldırgan mesajlar göndererek sizi rahatsız ederse size o kişinin hareketlerini kısıtlamanıza imkan veriyor. Bu kişi veya kişileri engellediğinizde gönderilerinize sizin onayınız olmadan yorum yapamayacaklar, yapılan yorumları siz yayınlayana kadar sadece siz ve yorum sahibi görebilecek.

Kısıtlanmış kullanıcıdan gelen mesajlar ayrı bir gelen kutusunda tutulacak ve okuyup okumamak tamamen kullanıcının isteğine bağlı kalacak. Okumanız durumunda bile mesajı gönderen sarkıntı kişi veya kişilere okundu bilgisi gitmeyecek.

Elif Aybüke Ural
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

teknoloji haberleri

teknoloji haberleri 2019

sorun şikayet

technosfer

otomobil inceleme

inceleme

sorunu

sorunları
kullanıcı yorumları