SON DAKİKA TEKNOLOJİ 16:47 ‘Fiyat/Performans Canavarı’ Redmi Note 9S Tanıtıldı ! 16:13 General Mobile GM 9 Pro Sorun Şikayet Teknik Özellikleri 12:30 Google Stadia Nedir? 21:43 Samsung Galaxy M30s Sorun Şikayet Teknik Özellikleri 19:12 Samsung Galaxy A51 Sorun Şikayet Teknik Özellikleri
SONRAKİ
Oppo A31 Sorun Şikayet Özellik Oppo A31 Sorun Şikayet Özellik
ÖNCEKİ
Windows 7 ‘den Windows 10’a ücretsiz yükseltme Windows 7 ‘den Windows 10’a ücretsiz yükseltme
2044
757 0

Instagram Dünyasına Genel Bir Bakış (3)

Instagram Dünyasına Genel Bir Bakış (3)
Yazar: Elif Aybüke Ural

12 Şubat 2020

Instagram ’ın özellikleri nelerdir?

Instagram, daha önceki yazılarımızda saydığımız özellikler yetmezmiş gibi daha pek çok özelliği de içinde barındıran bir uygulama. Bu özellikler, Instagram ’ı bir çok uygulamadan farklı kılan, zaman geçirmek için tercih edilen uygulamalar arasında üst listeye taşıyan ve günden güne kullanıcı sayısının artmasına neden olan özellikler. Bunlardan birkaçını şöyle sıralayabiliriz:

Fotoğraf paylaşımı:

Zaten diğer yazılarımızda yeterince fotoğraftır, filtredir, düzenlemedir kullandık. Bu yüzden sizlere artık bunu ikinci kez anlatarak canınızı sıkmayalım. Fakat şunu belirtelim ki yaptığınız her paylaşımda açıklama ve hashtag gibi özellikleri kullanmak isteyebilirsiniz. Süssüz, sessiz fotoğraf paylaşmak istemezseniz güzel bir alıntı veya içerik ile fotoğrafınızı süsleyebilirsiniz. Dilerseniz de çoklu fotoğraf özelliği ile birden fazla fotoğrafı kaydırmalı olarak paylaşabilirsiniz. Bu özellik her anı paylaşmak isteyenler için fazlasıyla tercih edilen pratik bir yol.

Video:

Tabii ki sadece fotoğraf değil çeşitli filtre ve efektler ile video paylaşımları da yapabilirsiniz. Bu paylaşımlara da fotoğraflarda olduğu gibi açıklama ya da hashtag ekleme imkânınız var.

 

Direkt mesaj:

Uygulama içerisinde, takip ettiğiniz kişilere DM mesajı atabilirsiniz. Eğer takip etmiyorsanız attığınız mesaja hemen cevap beklemeyin yalnız. Çünkü mesaj bildirimi karşı tarafa “mesaj isteği” olarak gidiyor. Mesaj attığınız kişi eğer kabul ederse mesajınızı okuyabilir, izin vermez ise ona bir daha mesaj gönderemezsiniz. Bir kaç yıl öncesine kadar, Instagram’ın Direct Message adlı uygulaması sayesinde ise bu problemlerle karşılaşmamanız mümkündü.

Canlı yayın:

En eğlenceli ve bu o kadar da aktif olarak kullanılan özelliklerden biri de canlı yayın. Arkadaşlarınıza, 1 saate ile sınırlı bir süre boyunca canlı yayın açabilir ve anlık olarak durumunuzu sevdikleriniz ile paylaşabilirsiniz. Bu yayınlar sırasında takipçileriniz yayınınıza canlı katılabilir. Ayrıca anlık olarak mesaj da gönderebilirler. Bu yayınlar sayesinde takipçileriniz ile aktif şekilde iletişime geçebilirsiniz.

OKU  Hideo Kojima yeni planlarından bahsetti

 

Story:

Şimdi gelelim en çok kullanılan özelliğe: HİKAYELER. Sosyal medya camiasında ‘story’ olarak adlandırılan bu özellik, kullanıcılarına istedikleri fotoğraf ve videoları 24 saatlik bir yayın süresi içerisinde paylaşma imkanı tanıyor. Yani eğer paylaşımlarınızın ana sayfanızda olmasını istemiyorsanız sadece story paylaşabilirsiniz, bu içerikler 24 saat zaten sonra kendiliğinden silinecektir. Hikayeleri daha da ilgi çekici hale getirmek için gif, etiket, emoji, soru-cevap gibi özellikler de ekleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra, storylerinizi profilinizde öne çıkanlara sabitleyerek, kalıcılık da sağlayabilirsiniz.

IGTV:

Eğer Instagram’da bir video paylaşmak isterseniz bu videoyu en uzun 1 dakika olarak seçmeniz gerekmektedir. Hikayelerde ise 15 saniyelik videolar paylaşabilirsiniz, devamı bir sonraki hikâyede devam eder. Ancak eğer isterseniz IGTV ile 1 saatlik keyifli videolarınızı paylaşabilir uygulamanın size kapattığı yolları başka bir şekilde açmanın keyfini sürebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Instagram Dünyasına Genel Bir Bakış (2) başlıklı makalemizde Filtre, instagram ve Story hakkında bilgiler verilmektedir.

" Instagram Dünyasına Genel Bir Bakış (3) konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Instagram Dünyasına Genel Bir Bakış (3) ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Teknoloji Haberleri olarak hemen yukarıda Instagram Dünyasına Genel Bir Bakış (3) ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Elif Aybüke Ural Hakkında:

Konya Selçuk Üniversite Gazetecilik mezunuyum. Teknolojiye merakım azımsanamayacak kadar fazla. Uzun yıllar farklı yayınlarda ve farklı alanlarda içerikler ürettim ve editörlük yaptım.

YORUMLAR
    Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
    ZORUNLU

    GELEN YORUMLAR (0)

    Copyright © 2015 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.