SON DAKİKA TEKNOLOJİ 11:13 MSI, EN İYİ İKİLİYİ SUNUYOR: MINI-PC CUBI 5 VE PRO MP221 MONITÖR 11:10 MSI ALL-IN-ONE PC’LER İLE PROFESYONELLİĞİN ÖTESİNE GEÇİN 16:47 ‘Fiyat/Performans Canavarı’ Redmi Note 9S Tanıtıldı ! 16:13 General Mobile GM 9 Pro Sorun Şikayet Teknik Özellikleri 12:30 Google Stadia Nedir?
SONRAKİ
Huawei , Google hizmetlerine olan yasağı kaldırıyor Huawei , Google hizmetlerine olan yasağı kaldırıyor
ÖNCEKİ
Konum izleme programları yüklenecek Konum izleme programları yüklenecek
2911
1078 0

Kablosuz taşıyıcılar hızlı bir şekilde hızlarını artırıyor

Kablosuz taşıyıcılar hızlı bir şekilde hızlarını artırıyor
Yazar: Elif Aybüke Ural

30 Ocak 2020

Kablosuz taşıyıcılar LTE hızlarını arttırmaya başladı. Ayrıca bu yıl 5G sunumları bu hafta itibariyle ticari kullanıma hazır olan bir spektrum yelpazesiyle arttırması bekleniyor. Apple’ın iPhone 11, Samsung’un Galaxy S10 ve Google’ın Pixel 4 dahil olmak üzere birçok popüler telefon zaten kablosuz taşıyıcılar spektrumunu destekliyor. Bu yüzden ABD’deki insanlar bu yıl yeni dağıtımlardan yararlanmaya başlayacak.

Federal İletişim Komisyonu, kullanımını yönetmek ve parazitin önlenmesini sağlamak için dört ayrı şirkete ilk onayları yayınladı.  3.5 Ghz’in etrafında bulunan spektrumun daha geniş kullanımına kapılarını açtı. Böylece bir taşıyıcı bu dört şirketten biriyle çalışmaya başladığında, hemen yeni spektrumda yayın yapabilirler.

Bu frekans, tipik LTE hava dalgalarından daha hızlı veri sağlar. 5G’NİN en hızlı bağlantıları için kullanılan çok daha yüksek hız milimetre dalga bağlantılarından daha uzaktır. Esasen, özellikle 5G dağıtımı için kullanışlı bir hız ve mesafe dengesi sunar.

FCC, 3.5’ten bu yana 2015 GHz hava dalgalarını açmaya çalışıyor. Ancak yapının nasıl gerçekleşeceğine dair planlamalar yıllarca devam ediyor.

Bu yüzden komisyon, son birkaç yıl boyunca her şeyin işe yaraması için bir plan hazırladı. 3.5 GHz spektrumunu kullanmak isteyen herhangi bir şirket, yayınlarını yönetmek için Spectrum Access Sistem Yöneticisi olarak bilinen onaylanmış bir şirketle çalışmak zorunda kalacaktır.

Wright, taşıyıcıları deneyeceğini belirtti

Wright, taşıyıcıların daha sonra lisanslar için ödeme yapmak isteyip istemediğini görmek için spektrumu ücretsiz olarak deneyeceklerini söylüyor. FCC’NİN Haziran ayından itibaren açık artırmaya başlaması bekleniyor ve lisanslı kullanımın bu yıl içerisinde daha sonra gerçekleşmesi bekleniyor.

Light Reading, geçen yıl Verizon’un 3.5 GHz sinyallerini yayınlamak için antenler kurduğunu ve akıllı telefon üreticilerini desteklemeye zorladığını bildirdi. T-Mobile ayrıca spektrumda “devam eden ilgi” hakkında konuştu ve AT & T, LTE ve daha sonra 5G için spektrumu ve sabit ev geniş bant bağlantılarını kullanmayı planladığını belirtti.

Paylaşılan spektruma dayanan kablosuz taşıyıcılar olağandışı görünebilir. Aldığımız LTE sinyallerinin çoğu, telefon operatörümüzün özel bir lisansına sahip olduğu hava dalgalarından geliyor. Daha sonra LTE yükseltmelerinde görülen hız kazançlarından bazıları, geleneksel olarak wifi için kullanılan spektrumdan yararlanarak taşıyıcılardan geldi. Light Reading’in bildirisine göre, Verizon, AT&T ve T-Mobile’ın lisanssız wifi spektrumundan da yararlanıyor.

 

OKU  Nest Hub akıllı ekranlar gereğinden pahalı

Bir önceki yazımız olan Nest Hub akıllı ekranlar gereğinden pahalı başlıklı makalemizde google ve Nest Hub hakkında bilgiler verilmektedir.

KATEGORİLER:
ETİKETLER:


" Kablosuz taşıyıcılar hızlı bir şekilde hızlarını artırıyor konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Kablosuz taşıyıcılar hızlı bir şekilde hızlarını artırıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Teknoloji Haberleri olarak hemen yukarıda Kablosuz taşıyıcılar hızlı bir şekilde hızlarını artırıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Elif Aybüke Ural Hakkında:

Konya Selçuk Üniversite Gazetecilik mezunuyum. Teknolojiye merakım azımsanamayacak kadar fazla. Uzun yıllar farklı yayınlarda ve farklı alanlarda içerikler ürettim ve editörlük yaptım.

YORUMLAR
    Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
    ZORUNLU

    GELEN YORUMLAR (0)

    Copyright © 2015 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.