SON DAKİKA TEKNOLOJİ 11:13 MSI, EN İYİ İKİLİYİ SUNUYOR: MINI-PC CUBI 5 VE PRO MP221 MONITÖR 11:10 MSI ALL-IN-ONE PC’LER İLE PROFESYONELLİĞİN ÖTESİNE GEÇİN 16:47 ‘Fiyat/Performans Canavarı’ Redmi Note 9S Tanıtıldı ! 16:13 General Mobile GM 9 Pro Sorun Şikayet Teknik Özellikleri 12:30 Google Stadia Nedir?
SONRAKİ
Kablosuz taşıyıcılar hızlı bir şekilde hızlarını artırıyor Kablosuz taşıyıcılar hızlı bir şekilde hızlarını artırıyor
ÖNCEKİ
Nintendo ‘nun 1 milyar dolardan fazla para kazandı Nintendo ‘nun 1 milyar dolardan fazla para kazandı
2028
751 0

Konum izleme programları yüklenecek

Konum izleme programları yüklenecek
Yazar: Elif Aybüke Ural

30 Ocak 2020

Bundan bir yıl önce Çin herkes için bir distopya olan bir yenilik yaptı. Öğrenciler için ‘’akıllı üniformalar’’ üretti. Ancak bu yenilikleri düşünen sadece Çin değil. ABD kolejleri  de öğrencilerin telefonlarına konum izleme uygulamaları yüklemeyi planladığını hatta bunun için çalışmalara başladığını söyledi.

Okullarda böyle bir yönteme geçmek için öğrencilerin iznine başvurulup başvurulmadığı hakkında bir bilgi verilmedi. Bunlara ek olarak Missouri Üniversitesi’nde yeni öğrencilere, Apple’ın ibeaconlarını kullanarak telefonun bir öğrencinin aslında olup olmadığını anlamasına yardımcı olabilecek bir Bluetooth sinyali yayınlayacağını ve buna dair bir seçenek verilmeyeceğini söyledi.

Ancak bir üniversite sözcüsü pazar günü kampüs reformuna yalnızca sporcuların teknik olarak uygulamayı kullanmaları gerektiğini söyledi. Pazartesi günü üniversiteden yeni bir açıklama geldi. Açıklamaya göre  öğrenciler için “tamamen isteğe bağlı” olduğunu iddia ediyor.

GPS değil  Bluetooth sistemi kullanılacak

Raporlar uygulamanın GPS değil yerel Bluetooth sinyalleri kullanacağı konusunda hemfikir. Bu yüzden okul dışındaki öğrencileri  izlemek için pek de yararlı olmayacak gibi. Bildiride öğrencinin sınıftan ayrıldıktan sonra uygulamanın öğrenciyi bulamayacağı belirtiliyor.

SpotterEDU  sadece Missouri Üniversitesi’nde kullanılmıyor. Kolej basketbol antrenörü Rick Carter Aralık ayında Washington Post’a verdiği demeçte, yaklaşık 40 okulda uygulamanın test edildiğini belirtti.

Spotter, bu fikri yöneticilere pazarlayan tek şirket değil. Başka bir uygulama, derece analitiği, ek bir 19 okuluna hizmet etmek için Bluetooth yerine Wi-Fi sinyallerini kullanıyor. Eylül ayında, New York Times, bir şirketten benzer bir uygulama hakkında yazdı. Bu, stadyumda kolej spor oyunlarını izlemek yerine dolaşmak isteyen öğrencilere “sadakat noktaları” sağlıyor. Times bu uygulamanın 40 okulda kullanıldığını belirtti.

Bu özel sistemlerin herkes tarafından kabul edilip edilmeyeceği tam olarak bilinmiyor. Uygulama zararsız gibi görünse de öğrencilerin konumlarının izlenme fikri sessizce normalleştiriliyor. Bazı veliler bu durumdan şikayetçi oldular. Öğrencilerin üzerinde katı bir gözetim sağlandığı iddia ediliyor. Uygulama sahipleri ise uygulamanın kullanışlı olduğunu, herhangi bir güvenlik durumunda müdahale etmek için uygulamayı kullanabileceklerini savundular.

Konum uygulamasının kesin bir şekilde okullarda uygulanmaya başlanırsa gelecekteki uygulamaların öğrenciler hakkında daha fazla bilgi vereceği düşünülüyor. Ayrıca bu uygulamalar yaygınlaştıkça karşı çıkmak da zorlaşacak gibi duruyor.

Bir önceki yazımız olan Karşınızda terleyen yumuşak bir robot eli başlıklı makalemizde Robot, soğutma ve terleyen el hakkında bilgiler verilmektedir.

OKU  Koronavirüsü yüzünden çalışanların seyahatleri kısıtlanıyor
KATEGORİLER:
ETİKETLER:


" Konum izleme programları yüklenecek konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Konum izleme programları yüklenecek ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Teknoloji Haberleri olarak hemen yukarıda Konum izleme programları yüklenecek ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Elif Aybüke Ural Hakkında:

Konya Selçuk Üniversite Gazetecilik mezunuyum. Teknolojiye merakım azımsanamayacak kadar fazla. Uzun yıllar farklı yayınlarda ve farklı alanlarda içerikler ürettim ve editörlük yaptım.

YORUMLAR
    Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
    ZORUNLU

    GELEN YORUMLAR (0)

    Copyright © 2015 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.