SON DAKİKA TEKNOLOJİ 11:13 MSI, EN İYİ İKİLİYİ SUNUYOR: MINI-PC CUBI 5 VE PRO MP221 MONITÖR 11:10 MSI ALL-IN-ONE PC’LER İLE PROFESYONELLİĞİN ÖTESİNE GEÇİN 16:47 ‘Fiyat/Performans Canavarı’ Redmi Note 9S Tanıtıldı ! 16:13 General Mobile GM 9 Pro Sorun Şikayet Teknik Özellikleri 12:30 Google Stadia Nedir?
SONRAKİ
Android Karanlık Mod Nasıl Kullanılır? Android Karanlık Mod Nasıl Kullanılır?
ÖNCEKİ
Windows 10 Pro’yu Bugüne Özel Olarak Yarı Fiyatına Satın Alın Windows 10 Pro’yu Bugüne Özel Olarak Yarı Fiyatına Satın Alın
3775
1398 0

NordVPN Sunucularından Birinin Saldırıya Uğradığını Doğruladı

NordVPN Sunucularından Birinin Saldırıya Uğradığını Doğruladı
Yazar: Elif Aybüke Ural

23 Ekim 2019

İnternet bağlantısı olan herkesin kullanabileceği birçok VPN’den (Sanal Özel Ağ) biri olan NordVPN, saldırıya uğradığını onayladı. Bu kabul, şirketin ihlal edildiğine dair daha önceki söylentilerin iyileştirilmesiyle ortaya çıkıyor. Şirket dışından herhangi birinin yetkisiz erişimine izin veren, süresi dolmuş bir iç güvenlik anahtarı açığa çıktı. Bir NordVPN sözcüsü, ihlalin birkaç ay önce keşfedildiğini, ancak bugün yalnızca kamuoyuna açıklandığı için “altyapımızdaki her bileşenin güvenli olduğundan yüzde 100 emin olmak” istediğini söyledi.

Veri ihlali, 2018 yılının Mart ayında, yetkisiz bir kişinin Finlandiya’daki şirkete erişim sağlamasıyla gerçekleşti. Sunucu bir ay önceden etkindi ve saldırgan veri merkezi sağlayıcısı tarafından bırakılan güvensiz bir uzaktan yönetim sisteminden faydalandı. Bu gibi ihlalleri bulmak için şirkete izinsiz giriş tespit sistemleri kurulurken, bu durumda olduğu gibi “veri merkezi sağlayıcısının bıraktığı bir uzaktan yönetim sistemi” olacağını ya da gelebileceğini tahmin etmedi. NordVPN, sistemin var olduğunu bile bilmiyordu.

Ancak, şirket, saldırganın etkinlik günlüklerine, kullanıcı kimlik bilgilerine veya diğer hassas bilgilere erişmediğini iddia ediyor. Şirket web sitesinde “Özel verilerinizi izlemiyor, toplamıyor veya paylaşmıyoruz” açıklamasında bulundu.

 

Bir önceki yazımız olan Windows 10 Pro’yu Bugüne Özel Olarak Yarı Fiyatına Satın Alın başlıklı makalemizde amazon, Windows 7 ve Windows 8 hakkında bilgiler verilmektedir.

OKU  Asus ROG'un Yeni Monitörü ABD'de Satışa Çıktı

" NordVPN Sunucularından Birinin Saldırıya Uğradığını Doğruladı konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere NordVPN Sunucularından Birinin Saldırıya Uğradığını Doğruladı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Teknoloji Haberleri olarak hemen yukarıda NordVPN Sunucularından Birinin Saldırıya Uğradığını Doğruladı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Elif Aybüke Ural Hakkında:

Konya Selçuk Üniversite Gazetecilik mezunuyum. Teknolojiye merakım azımsanamayacak kadar fazla. Uzun yıllar farklı yayınlarda ve farklı alanlarda içerikler ürettim ve editörlük yaptım.

YORUMLAR
    Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
    ZORUNLU

    GELEN YORUMLAR (0)

    Copyright © 2015 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.