Önemli Tedarikçi Pegatron, Çin'den Çıkıyor | Technosfer

Apple’ın Önemli Tedarikçisi Pegatron, Çin’den Çıkıyor

Apple’ın Önemli Tedarikçisi Pegatron, Çin’den Çıkıyor

ABD-Çin arasındaki ticaret savaşı Huawei’e yapılan ambargolar ile beraber en yüksek seviyeye çıkmış durumda. Bütün gözler o tarafta iken , ABD firmalarıyla yüksek maddi ilişkilere sahip firmalar da Çin’den çekilmeye ve üretim yerlerini başka noktaya kaydırmaya başlamış durumda. Yerel bir kaynaktan gelen bilgiye göre Apple’ın büyük tedarikçilerinden Pegatron üretim hattının büyük kısmını Çin’den taşımak için harekete geçt. Endonezya’da 300 milyon dolarlık yatırım yapan Pegatron, PT Sat Nusapersada tedarikçi firması ile ortak üretim yapacak.

Endonezya’da işçiliğin artık Çin’den daha ucuz olduğu ve bazı yasal konularda da Çin’e göre önemli avantajların olduğu belirtiliyor. Bu yüzden de Endonezya tercih edildi , ayrıca MacBook ve iPad üretimi en erken Haziran ayında başlaması planlanıyor.

Apple’ın iPhone üretiminde en önemli tedarikçisi Foxconn da ayrıca Hindistan’a yatırım yapıyor. Bu gibi gelişmeler biraz da olsa Apple’a maddi anlamda yük getirebilir. Önemli olan ise bu maddi yüklerin tüketici tarafına yansıyabileceği, bakalım önümüzdeki günlerde bizleri neler bekliyor.

Mert Büyük
Mert Büyük
Kocaeli Üniversitesi Makina Mühendisliği öğrencisi Mert, tam bir Apple hayranı. Teknolojiyi yakından takip eden Mert, technosfer.com.tr'de okuyucular için güncel haberler üretiyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

teknoloji haberleri

teknoloji haberleri 2019

sorun şikayet

technosfer

otomobil inceleme

inceleme

sorunu

sorunları
kullanıcı yorumları