SON DAKİKA TEKNOLOJİ 11:13 MSI, EN İYİ İKİLİYİ SUNUYOR: MINI-PC CUBI 5 VE PRO MP221 MONITÖR 11:10 MSI ALL-IN-ONE PC’LER İLE PROFESYONELLİĞİN ÖTESİNE GEÇİN 16:47 ‘Fiyat/Performans Canavarı’ Redmi Note 9S Tanıtıldı ! 16:13 General Mobile GM 9 Pro Sorun Şikayet Teknik Özellikleri 12:30 Google Stadia Nedir?
SONRAKİ
Artık Mobil Uygulama Yazmak için Programcı olmanıza Gerek Yok Artık Mobil Uygulama Yazmak için Programcı olmanıza Gerek Yok
ÖNCEKİ
Nvidia, Oyunlardaki Çökme Sorunun Düzelten Hotfix Yayınlandı Nvidia, Oyunlardaki Çökme Sorunun Düzelten Hotfix Yayınlandı
1347
499 0

Ortaya Çıkan Bir Whatsapp Yazılım Hatası Sonucu, Gif Atılan Mesajlarla Dosyalarınızı Çalınabilir

Ortaya Çıkan Bir Whatsapp Yazılım Hatası Sonucu, Gif Atılan Mesajlarla Dosyalarınızı Çalınabilir
Yazar: Elif Aybüke Ural

4 Ekim 2019

Facebook’un sahip  olduğu mesajlaşma uygulaması olan Whatsapp’da bir güvenlik hatası  bulundu. Bu hata, hackerların kullanıcılara şüpheli GIFler göndererek kullanıcıların cihazlarına erişim sağlayıp verilerinin ele geçirmesine olanak sağlıyor.

Bu tehlike, Awakened olarak bilinene araştırmacı tarafından keşfedildi. Çarşamba günü The Next Web’de yayınladığı bilgilere göre hatanın kaynağı Whatsapp’daki  double-free bug’ı. Saldırıya açık olan double-free, uygulamanın çökmesine neden olabilen ya da hackerların kullanıcıların cihazlarına erişim olanağı veren bir hafıza bozulmasıdır. 

Awakaned’ın GitHub’da yayınlandığı yazıya göre, hata Whatsapp’ın medyadan alınan fotoğrafları, videoları ve  Giflerini oluşturan klasörü olan WhatsApp Galeri klasöründe yer alıyor. Peki saldırı nasıl cihazınıza virüs bulaştırıyor? Hackerın yapması gereken tek şey, şüpheli bir GİF yaratılıp, bu Gifin atılan kullanıcının galerisinde görüntülemesini beklemek.

Araştırmacı, “Bu açık, WhatsApp’ın 2.19.233 sürümü vedaha önceki sürümlerinde hala tehlike arz ederken , WhatsApp’ın 2.19.244  sürümüyle resmi olarak düzeltildi.” Açıklamasında bulundu.Ayrıca bu açık, Android’in 8.1 ve 9.0 işletim sistemlerinde de kullanıcıları tehdit ederken Android  8.0 ve daha eski sürümlerinde bu açık bulunmamaktadır.

Android’in eski sürümlerinde double-free hala aktif edilebilir durumda olmasına rağmen hata sonrası sistemin gönderdiği uyarı mesajları sayesinde, PC girişi noktası gelinmeden sistem uygulamanın çökmesine sebep oluyor.

Eğer bu hatadan sakınmak istiyorsanız, WhatsApp’ın  en güncel sürümünü kullandığınızdan emin olun.

Bir önceki yazımız olan Nvidia, Oyunlardaki Çökme Sorunun Düzelten Hotfix Yayınlandı başlıklı makalemizde çökme, games ve hotfix hakkında bilgiler verilmektedir.

OKU  Google , Steam desteği üzerinde çalıştığını bildirdi

" Ortaya Çıkan Bir Whatsapp Yazılım Hatası Sonucu, Gif Atılan Mesajlarla Dosyalarınızı Çalınabilir konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Ortaya Çıkan Bir Whatsapp Yazılım Hatası Sonucu, Gif Atılan Mesajlarla Dosyalarınızı Çalınabilir ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Teknoloji Haberleri olarak hemen yukarıda Ortaya Çıkan Bir Whatsapp Yazılım Hatası Sonucu, Gif Atılan Mesajlarla Dosyalarınızı Çalınabilir ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Elif Aybüke Ural Hakkında:

Konya Selçuk Üniversite Gazetecilik mezunuyum. Teknolojiye merakım azımsanamayacak kadar fazla. Uzun yıllar farklı yayınlarda ve farklı alanlarda içerikler ürettim ve editörlük yaptım.

YORUMLAR
    Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
    ZORUNLU

    GELEN YORUMLAR (0)

    Copyright © 2015 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.