SON DAKİKA TEKNOLOJİ 16:16 Google hesabı otomatik silme yöntemi 09:09 Pentagram , çocuklar için akıllı bir hoparlör tasarladı 17:17 Google Stadia ‘ya 120’den Fazla Oyun Eklenecek 09:09 Çevrimdışı kullanabileceğiz en iyi uygulamalar 09:09 Google , Steam desteği üzerinde çalıştığını bildirdi
SONRAKİ
Artık Mobil Uygulama Yazmak için Programcı olmanıza Gerek Yok Artık Mobil Uygulama Yazmak için Programcı olmanıza Gerek Yok
ÖNCEKİ
Nvidia, Oyunlardaki Çökme Sorunun Düzelten Hotfix Yayınlandı Nvidia, Oyunlardaki Çökme Sorunun Düzelten Hotfix Yayınlandı
964
357 0

Ortaya Çıkan Bir Whatsapp Yazılım Hatası Sonucu, Gif Atılan Mesajlarla Dosyalarınızı Çalınabilir

Ortaya Çıkan Bir Whatsapp Yazılım Hatası Sonucu, Gif Atılan Mesajlarla Dosyalarınızı Çalınabilir
Yazar: Elif Aybüke Ural

4 Ekim 2019

Facebook’un sahip  olduğu mesajlaşma uygulaması olan Whatsapp’da bir güvenlik hatası  bulundu. Bu hata, hackerların kullanıcılara şüpheli GIFler göndererek kullanıcıların cihazlarına erişim sağlayıp verilerinin ele geçirmesine olanak sağlıyor.

Bu tehlike, Awakened olarak bilinene araştırmacı tarafından keşfedildi. Çarşamba günü The Next Web’de yayınladığı bilgilere göre hatanın kaynağı Whatsapp’daki  double-free bug’ı. Saldırıya açık olan double-free, uygulamanın çökmesine neden olabilen ya da hackerların kullanıcıların cihazlarına erişim olanağı veren bir hafıza bozulmasıdır. 

Awakaned’ın GitHub’da yayınlandığı yazıya göre, hata Whatsapp’ın medyadan alınan fotoğrafları, videoları ve  Giflerini oluşturan klasörü olan WhatsApp Galeri klasöründe yer alıyor. Peki saldırı nasıl cihazınıza virüs bulaştırıyor? Hackerın yapması gereken tek şey, şüpheli bir GİF yaratılıp, bu Gifin atılan kullanıcının galerisinde görüntülemesini beklemek.

Araştırmacı, “Bu açık, WhatsApp’ın 2.19.233 sürümü vedaha önceki sürümlerinde hala tehlike arz ederken , WhatsApp’ın 2.19.244  sürümüyle resmi olarak düzeltildi.” Açıklamasında bulundu.Ayrıca bu açık, Android’in 8.1 ve 9.0 işletim sistemlerinde de kullanıcıları tehdit ederken Android  8.0 ve daha eski sürümlerinde bu açık bulunmamaktadır.

Android’in eski sürümlerinde double-free hala aktif edilebilir durumda olmasına rağmen hata sonrası sistemin gönderdiği uyarı mesajları sayesinde, PC girişi noktası gelinmeden sistem uygulamanın çökmesine sebep oluyor.

Eğer bu hatadan sakınmak istiyorsanız, WhatsApp’ın  en güncel sürümünü kullandığınızdan emin olun.

Bir önceki yazımız olan Nvidia, Oyunlardaki Çökme Sorunun Düzelten Hotfix Yayınlandı başlıklı makalemizde çökme, games ve hotfix hakkında bilgiler verilmektedir.

OKU  WhatsApp’a Otomatik Silinen Mesajlar Mı Geliyor?


" Ortaya Çıkan Bir Whatsapp Yazılım Hatası Sonucu, Gif Atılan Mesajlarla Dosyalarınızı Çalınabilir konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Ortaya Çıkan Bir Whatsapp Yazılım Hatası Sonucu, Gif Atılan Mesajlarla Dosyalarınızı Çalınabilir ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Teknoloji Haberleri olarak hemen yukarıda Ortaya Çıkan Bir Whatsapp Yazılım Hatası Sonucu, Gif Atılan Mesajlarla Dosyalarınızı Çalınabilir ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Elif Aybüke Ural Hakkında:

Konya Selçuk Üniversite Gazetecilik mezunuyum. Teknolojiye merakım azımsanamayacak kadar fazla. Uzun yıllar farklı yayınlarda ve farklı alanlarda içerikler ürettim ve editörlük yaptım.

YORUMLAR
  Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
  ZORUNLU

  GELEN YORUMLAR (0)
  Youtube aboneliklerinizi artık daha kolay yöneteceksiniz
  Youtube aboneliklerinizi artık daha kolay yöneteceksiniz
  Artık Netflix’i arkadaşlarınızla izleyebileceksiniz
  Artık Netflix’i arkadaşlarınızla izleyebileceksiniz
  Premium Spamı ile Başa Çıkılmalı
  Premium Spamı ile Başa Çıkılmalı
  Youtube Canlı Yayınlarında Super Sticker
  Youtube Canlı Yayınlarında Super Sticker
  Bloodshot’tan İlk Fragman Geldi
  Bloodshot’tan İlk Fragman Geldi
  Adobe’nin Ressamlık Uygulaması iPad İçin Bugün Çıkışını Gerçekleştiriyor
  Adobe’nin Ressamlık Uygulaması iPad İçin Bugün Çıkışını Gerçekleştiriyor

  Copyright © 2015 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.