Samsung, Çin'de Telefon Üretimini Durdurdu | Technosfer

Samsung, Çin’de Telefon Üretimini Durdurdu

08.10.2019
A+
A-
Samsung, Çin’de Telefon Üretimini Durdurdu

Şirket Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Çin’de cep telefonları  yapmaktan vazgeçtiğini belirtti. Şirket, bir süredir Çin pazarındaki konumunun güçlü olmadığından ve iş koşullarının başka yerlerde daha iyi olması nedeniyle bir süredir ülkedeki cep telefonu üretiminden kendini çekti.

Samsung, Çin’de birden fazla telefon üretim tesisi işletiyordu. Yaklaşık bir yıl önce, şirket Tianjin’deki tesisini kapattı, ardından 2019 ortalarında Huizhou’daki tesisini kapattı. Son zamanlarda, dünyanın 1 numaralı akıllı telefonu üreticisi Huizhou’daki başka bir fabrikada cep telefonu üretimini durdurdu. Çin’deki tesislerinde kullanılan ekipmanlar, Hindistan ve Vietnam gibi diğer ülkelerdeki fabrikalara taşındı.

Samsung tarafından yapılan açıklama ise şu yönde: ‘’ “Üretim tesislerimizde verimliliği artırma çabalarımızın bir parçası olarak, Samsung Electronics, Samsung Electronics Huizhou’nun işlemlerini durdurduk.’’

Samsung’un Çin’de telefon üretimini bırakmaya karar vermesinin en az üç ana nedeni var. Öncelikle, ülkedeki pazar payı son zamanlarda 2013 ortasındaki % 15’ten günümüze göre % 1’e düşmüştür; çünkü şirket Huawei ve Xiaomi gibi şirketlere (Counterpoint verilerine dayanarak) pazar payını kaybetmiştir. İkincisi, Çin’de artan işgücü maliyetleri, ülkeyi büyük şirketler için daha az cazip hale getiriyor. Üçüncüsü, Çin ile ABD arasında devam etmekte olan ticaret savaşı, Çin’de üretilen malların ABD’de tarifelere tabi olabileceğinden Samsung için risk oluşturuyor.

Samsung, artan işgücü maliyetleri ve ABD ile olan ticaret savaşı nedeniyle üretimi Çin’den diğer ülkelere taşıyan tek şirket değil. ASUS ve Apple gibi şirketler de tedarikçilerinden, ürünleri için tarifeler konusunda endişeleri nedeniyle diğer ülkelere taşınmalarını istedi.

ETİKETLER: , , ,
Elif Aybüke Ural
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

teknoloji haberleri

teknoloji haberleri 2019

sorun şikayet

technosfer

otomobil inceleme

inceleme

sorunu

sorunları
kullanıcı yorumları