Toyota Prius, güneş panellerine bolca para harcadı | Technosfer

Toyota Prius, güneş panellerine bolca para harcadı

13.09.2019
A+
A-
Toyota Prius, güneş panellerine bolca para harcadı

Birçoğu elektrikli otomobiller, emisyonları azaltmanın bir yolu olarak gösterse de, EV’ler hala pilleri şarj etmek için enerji gerektiriyor. Eğer söz konusu enerji fosil yakıtlardan geliyorsa, aracın toplam verimlilik resmini aşındırmaya başlar.

Bu nedenle Toyota gelecekte bir çözüm olabileceği konusunda çalışıyor. Güneş panelleri ile kaplanmış bir araba. Bu prototip için testler Temmuz ayında başladı. Otomobil üreticisi demoları gerçekleştirmek için NEDO ve Sharp ile birlikte çalışıyor ve  kaput, tavan, arka cam ve spoiler için güneş panellerine katkıda bulunuyor.

Bazı pazarlarda solar şarj sistemine sahip olan Prius’un aksine, burada görülen prototip otomobil güneş enerjisini güneş panellerinden alabilir. Yani park ederken veya araç sürerken pili doğrudan şarj edebilir. İlk testler, sistemin Prius’un menziline 35 mil daha ekleyebildiğini buldu. Park halindeyken, güneş panelleri yaklaşık 27 mil ekstra menzil ekledi.

Sharp güneş panelleri, Toyota’nın mevcut üretim sistemindeki yüzde 22,5 ile karşılaştırıldığında yüzde 34 oranında verimli bir dönüşüm oranına sahip. Paneller ışınları ne kadar kullanılabilir enerjiye dönüştürebiliyorsa o kadar iyidir.

Yetkililer, “35 mil daha menzile girecek bir şey olmayabilir. Ancak sistem maliyetlerini tüketicilerin teknolojiye ödemek istediklerinden çok daha fazla değerlendiriyoruz” açıklamasında bulundu. Genel olarak elektrikli arabalar ana otomobil pazarının bir parçası değildir. Yine de Toyota, bugünkü çalışmaların gelecekteki batarya devrelerine yol açacağı ve yeni bir güneş paneli pazarı yaratılmasına yardımcı olacağı umuluyor.

Ultra hızlı değişen ağlarla birleştirilen güneş panelleri en nihayetinde insanların şu anki araçlarını bırakıp elektrikli araçlara geçmelerini düşündürtebilir. Fakat o noktaya gelebilmek için büyük ihtimalle önümüzde daha çok yıl var gibi gözüküyor.

Elif Aybüke Ural
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

teknoloji haberleri

teknoloji haberleri 2019

sorun şikayet

technosfer

otomobil inceleme

inceleme

sorunu

sorunları
kullanıcı yorumları