SON DAKİKA TEKNOLOJİ 16:47 ‘Fiyat/Performans Canavarı’ Redmi Note 9S Tanıtıldı ! 16:13 General Mobile GM 9 Pro Sorun Şikayet Teknik Özellikleri 12:30 Google Stadia Nedir? 21:43 Samsung Galaxy M30s Sorun Şikayet Teknik Özellikleri 19:12 Samsung Galaxy A51 Sorun Şikayet Teknik Özellikleri
SONRAKİ
En Uygun ADSL, Fiber ve Kablo İnternet Tarifeleri Nasıl Bulunur? En Uygun ADSL, Fiber ve Kablo İnternet Tarifeleri Nasıl Bulunur?
ÖNCEKİ
Samsung’dan Daha Ucuz Ve İnce Galaxy Fold Geliyor! Samsung’dan Daha Ucuz Ve İnce Galaxy Fold Geliyor!
1021
378 0

Tüketici Şikayetleri Nasıl Yapılır?

Tüketici Şikayetleri Nasıl Yapılır?
Yazar: Furkan Yurdakul

6 Eylül 2019

Tüketici, ticari olmayan ve mesleki olmayan amaçlar doğrultusunda hareket eden gerçek ya da tüzel kişi olarak tanımlanmaktadır.

Tüketici, ticari olmayan ve mesleki olmayan amaçlar doğrultusunda hareket eden gerçek ya da tüzel kişi olarak tanımlanmaktadır. Tüketici şikayetleri nasıl yapılır sorusu, tüketici olarak nitelendirilen kişilerin anlaşmazlık yaşadıkları mal ya da hizmet alımı gibi konularda izlemeleri gereken yasal yolların neler olduğunu gösterir. Bu makalede bu konu ile ilgili sıklık ile karşılaşılan bazı sorular ve cevapları verilecektir. Bu şekilde cevap aradığınız bir soru için cevap bulabileceksiniz. Tüketici şikayetleri nasıl yapılır konusu ile ilgili soru ve cevaplardan bazıları şunlardır;

 • Yaşanan sorun ne olursa olsun herhangi bir hakem heyetine başvuru yapılabilir mi? Tüketici ikametgahının bulunduğu yerde ya da mal veya hizmeti aldığı satıcının olduğu yerde bulunan hakem heyetine başvuru yapabilir.
 • Başvuruyu tüketicinin adına başka biri yapabilir mi? Hakem heyetlerine başvuru tüketici tarafından şahsen yapılmalıdır ya da tüketicinin birinci dereceden akrabası tarafından yapılmalıdır.
 • Hakem heyetlerinin anlaşmazlık tutarı konusunda sınırlamaları söz konusu mudur? Bu konuda da bazı sınırlamalar bulunmaktadır, 0 TL ile 2320 TL arası değerler için tüketicinin ikametinin olduğu kaymakamlık, 2320 TL ile 3480 TL arası değerler için il Ticaret Müdürlüğü ve 3480 TL ile üzeri değerler için Tüketici Mahkemesi ilgilidir.

Tüketici şikayetleri nasıl yapılır sorusuna cevap bulduysanız ikinci aşama olarak başvuru için gerekli olabilecek belgeler konusundaki bilgilenme aşamasına geçilebilir.

Tüketici Şikayetleri Nasıl Yapılır Noktasında Gerekli Olan Belgeler

 • Şikayete konu olan ayıplı mal için fiş, fatura ya da satış sözleşmesinin bulunması gerekir. Çünkü alınan mal ne zaman alınmış, ne kadar bir ücret karşılığı alınmış gibi bilgilerin tespiti gereklidir
 • Alınan ürün teknik servise gönderilmiş ise ve şikayet bu konuda yapılacak ise mahkeme için delil niteliği taşıyan servis fişlerinin bulunması gereklidir. Tüketici haklı olduğunu ispat edebilmek için bu belgeleri bulundurmalıdır
 • Tüketici şikayetleri nasıl yapılır aşamasında delil niteliği taşıyan belgelerin başvuru için hazırlanan dilekçe ile sunulmalıdır. Ayrıca banka şikayete konu ise o zaman tüketicinin kimliğinin fotokopisi olmalıdır
OKU  MSI Trident X Plus 9SF Sorun, Şikayet Kullanıcı Yorumu

Bir önceki yazımız olan Domain alırken Nelere Dikkat etmeliyiz? başlıklı makalemizde domain, domain alırken dikkat edilmesi gerekenler ve nasıl alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

" Tüketici Şikayetleri Nasıl Yapılır? konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Tüketici Şikayetleri Nasıl Yapılır? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Teknoloji Haberleri olarak hemen yukarıda Tüketici Şikayetleri Nasıl Yapılır? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Furkan Yurdakul Hakkında:

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunu Furkan, yazılım ve donanım tutkusunu technosfer.com.tr ailesine haber niteliği taşıyan içerikler üretiyor.

YORUMLAR
  Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
  ZORUNLU

  GELEN YORUMLAR (0)

  Copyright © 2015 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.