SON DAKİKA TEKNOLOJİ 11:13 MSI, EN İYİ İKİLİYİ SUNUYOR: MINI-PC CUBI 5 VE PRO MP221 MONITÖR 11:10 MSI ALL-IN-ONE PC’LER İLE PROFESYONELLİĞİN ÖTESİNE GEÇİN 16:47 ‘Fiyat/Performans Canavarı’ Redmi Note 9S Tanıtıldı ! 16:13 General Mobile GM 9 Pro Sorun Şikayet Teknik Özellikleri 12:30 Google Stadia Nedir?
SONRAKİ
Iceborn Oyuncuların Kayıtlarını Siliyor Iceborn Oyuncuların Kayıtlarını Siliyor
ÖNCEKİ
Sea of Thieves 10 Milyon Oyuncuya Ulaştı Sea of Thieves 10 Milyon Oyuncuya Ulaştı
1985
735 0

Valve ‘un Steam Anketinde Çok Kullanılan Dil Belli Oldu

Valve ‘un Steam Anketinde Çok Kullanılan Dil Belli Oldu
Yazar: Elif Aybüke Ural

10 Ocak 2020


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/comtechnosfer/domains/technosfer.com.tr/public_html/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/comtechnosfer/domains/technosfer.com.tr/public_html/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Basitleştirilmiş Çince, Valve ’un Aralık 2019 Steam Donanım ve Yazılım Anketi sonuçlarına göre demografik olarak Steam üzerinde en çok kullanılan dil oldu. Steam’in her ay isteğe bağlı olarak her ay uyguladığı Valve ‘un Donanım ve Yazılım Anketi, aşağı yukarı aktif 90 milyon kullanıcısından hangi işlemciyi kullandıklarından tutun, sabit sürücülerinde ne kadar boş olan olduğu gibi bilgileri topluyor. Bu anket sadece donanımsal bilgileri toplamakla kalmıyor. Steam kullanıcıların hangi dili kullandıkları gibi yazılımsal bilgileri de topluyor. Geride bıraktığımız aya dek en çok kullanılan dil yüzde 30-40 arasındaki bir değerle İngilizce idi.

Fakat İngilizceyi liderlik koltuğundan Steam’i Basitleştirilmiş Çince olarak kullanan kullanıcılar etti. Ankete katılan kullanıcılardan alınan verilere göre Basitleştirilmiş Çince, geçen aya oranla yüzde 14.4’lük bir yükseliş gösterdi. Yani yüzde 37.8’e ulaşıp en çok kullanılan dil unvanına sahip oldu. En yakın takipçisi İngilizce ise yüzde 30.4 ile liderin gerisinde kalarak koltuğunu kaptırdı. Anketten alınan veriler ışığında Valve aynı zamanda Basitleştirilmiş Çince’nin ilk kez İngilizce’yi geride bırakarak Steam’de en çok kullanılan dil olduğunu da ekledi.

İçindekiler

Hatalar Olabiliyor

Lakin Steam’in Yazılım ve Donanım anketinin bilimsel bir yanı olmadığını ve her zaman güvenilir bir sonuçlar veren bir kaynak olmadığını kullanıcılarına hatırlatmakta fayda var. Örneğin, 2018 yılının Nisan ayında Valve, anketin topladığı sonuçları neredeyse bir yıl boyunca yok saydığını fark etti. Bunun ışığında yapılan çalışmalarla hatayı anında düzeltti. Normalde anket yılda bir kez kullanıcılarından veri toplardı. Fakat Valve Asya’daki bir internet kafelerinin bilgisayarlarını yönetme şekli sayesinde yönteminde bir hatayı keşfetti. Kısaca özetlemek gerekirse, Asya’daki internet kafedeki bilgisayarlar anketi birden fazla kez doldurup verileri ikiye katılıyor ve sonuçların yanlış çıkmasına sebep oluyor.

Bu veriler ışında bakıldığında Basitleştirilmiş Çince’nin Steam’deki yüzde 14.4’lük yükselişinin sebebi yine bir hata olabilir. Ancak, 2019 Aralık ayının sonuçları doğru ise, Steam’deki Çinli kullanıcıların artmasını gösteren diğer verilerle eşleştiğini de ayrıca söyleyebiliriz. Sektörün önde gelen analistlerinden biri olan Daniel Ahmad, 2018’de Steam’deki Çinli kullanıcılarının sayısını 30 milyon civarında arttığını söylemişti.

Bir önceki yazımız olan Sea of Thieves 10 Milyon Oyuncuya Ulaştı başlıklı makalemizde güncelleme, Legendary Pirates ve Sea of Thieves hakkında bilgiler verilmektedir.

OKU  Epic Games Store, Yeni Yıla 3 Yeni Hediye İle Giriyor

" Valve ‘un Steam Anketinde Çok Kullanılan Dil Belli Oldu konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Valve ‘un Steam Anketinde Çok Kullanılan Dil Belli Oldu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Teknoloji Haberleri olarak hemen yukarıda Valve ‘un Steam Anketinde Çok Kullanılan Dil Belli Oldu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Elif Aybüke Ural Hakkında:

Konya Selçuk Üniversite Gazetecilik mezunuyum. Teknolojiye merakım azımsanamayacak kadar fazla. Uzun yıllar farklı yayınlarda ve farklı alanlarda içerikler ürettim ve editörlük yaptım.

YORUMLAR
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
ZORUNLU

GELEN YORUMLAR (0)

Copyright © 2015 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.