Verileriniz ne kadar güvende? | Technosfer

Verileriniz ne kadar güvende?

02.05.2019
A+
A-
Verileriniz ne kadar güvende?

Her gün bilgisayar başında dakikalarımızı harcıyoruz ve yaptığımız her işlemin bir dijital kaydını bırakıyoruz. Peki yapmış olduğumuz bu kadar işlem varken nasıl güvende olacağız? Kişisel siber güvenlik için nasıl bir yol izlemeliyiz?

Öncelikle şunu söylemek istiyorum ki kameramı kapattım güvendeyim, internet kullanmıyorum güvendeyim gibi düşünceler tamamen bir yalandan ibaret. Yaşamış olduğumuz çağ içerisinde attığımız her adımda bir kamera tarafından kayıt altına alınıyoruz. Cep telefonlarımız gelişen teknolojiler ile birlikte artık üç dört adet kameraya sahip duruma geldi.

NASIL GÜVENDE OLACAĞIZ?

Verilerimizin güvende olması için yapabileceğimiz en güzel şey öncelikle bilmediğimiz yazılımları cihazlarımızın hiç birisine kurmayacağız. Doğruluğundan ve güvenilirliğinden emin olmadığımız yazılımlardan gelebilecek her türlü saldırıya karşı tüm cihazlarımızı orjinal güvenlik yazılımları ile koruyacağız.

Evimizde bulunan modem gibi ağ sistem araçlarının hepsinin şifrelerinin üst seviyede güçlü olduğundan emin olacağız ve güçlü olduğundan emin değilsek güçlendireceğiz. Örneğin evinizde mevcut durumda bulunan modem güvenlik önlemleri yetersiz kalan bir cihaz ise güvenliği doğrulanmış modemlere yöneleceğiz. Mümkün olduğunca İSS’ler (İnternet servis sağlayıcı) tarafından verilen modemler yerine kendi satın aldığınız modemleri kullanmaya özen gösterin.

Kullanmış olduğunuz şifrelerin hiç birisini hiç bir kimse ile paylaşmayın. Sadece bir lokasyonda kullanılan şifreler kimlik avı yapmak isteyen insanlar için uzun vadede tam bir bilgi kaynağı oluyorlar. Bu nedenle tüm şifrelerinizi sadece sizin ulaşabileceğiniz bir yerde saklayın.

Şifre saklama yazılımlarını kullanmayın. Şifrelerinizi hatırlamadığınız için bilgisayar veya telefonlarınızda kullanmış olduğunuz şifre yazılımlarını kullanmayın. Tarayıcı önbellekleri kötü niyetli hackerlar tarafından hacklenebiliyor ve bu durumun sonucunda sizlerin tüm şifrelerini ele geçirebiliyorlar.

 

Technosfer Yönetim
Technosfer Yönetim
Technosfer Yönetim olarak sizlere en kaliteli içeriğin sunulması için elimizden geleni yapmaktan mutluluk duyuyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

teknoloji haberleri

teknoloji haberleri 2019

sorun şikayet

technosfer

otomobil inceleme

inceleme

sorunu

sorunları
kullanıcı yorumları