SON DAKİKA TEKNOLOJİ 11:13 MSI, EN İYİ İKİLİYİ SUNUYOR: MINI-PC CUBI 5 VE PRO MP221 MONITÖR 11:10 MSI ALL-IN-ONE PC’LER İLE PROFESYONELLİĞİN ÖTESİNE GEÇİN 16:47 ‘Fiyat/Performans Canavarı’ Redmi Note 9S Tanıtıldı ! 16:13 General Mobile GM 9 Pro Sorun Şikayet Teknik Özellikleri 12:30 Google Stadia Nedir?
SONRAKİ
Huawei Mate 30 Pro Muhteşem Geliyor ! Huawei Mate 30 Pro Muhteşem Geliyor !
ÖNCEKİ
Gürültü Önlemeye Sahip Airpods 3 Yakında Geliyor! Gürültü Önlemeye Sahip Airpods 3 Yakında Geliyor!
2438
903 0

Verileriniz ne kadar güvende?

Verileriniz ne kadar güvende?
Yazar: Technosfer Yönetim

2 Mayıs 2019

Her gün bilgisayar başında dakikalarımızı harcıyoruz ve yaptığımız her işlemin bir dijital kaydını bırakıyoruz. Peki yapmış olduğumuz bu kadar işlem varken nasıl güvende olacağız? Kişisel siber güvenlik için nasıl bir yol izlemeliyiz?

Öncelikle şunu söylemek istiyorum ki kameramı kapattım güvendeyim, internet kullanmıyorum güvendeyim gibi düşünceler tamamen bir yalandan ibaret. Yaşamış olduğumuz çağ içerisinde attığımız her adımda bir kamera tarafından kayıt altına alınıyoruz. Cep telefonlarımız gelişen teknolojiler ile birlikte artık üç dört adet kameraya sahip duruma geldi.

NASIL GÜVENDE OLACAĞIZ?

Verilerimizin güvende olması için yapabileceğimiz en güzel şey öncelikle bilmediğimiz yazılımları cihazlarımızın hiç birisine kurmayacağız. Doğruluğundan ve güvenilirliğinden emin olmadığımız yazılımlardan gelebilecek her türlü saldırıya karşı tüm cihazlarımızı orjinal güvenlik yazılımları ile koruyacağız.

Evimizde bulunan modem gibi ağ sistem araçlarının hepsinin şifrelerinin üst seviyede güçlü olduğundan emin olacağız ve güçlü olduğundan emin değilsek güçlendireceğiz. Örneğin evinizde mevcut durumda bulunan modem güvenlik önlemleri yetersiz kalan bir cihaz ise güvenliği doğrulanmış modemlere yöneleceğiz. Mümkün olduğunca İSS’ler (İnternet servis sağlayıcı) tarafından verilen modemler yerine kendi satın aldığınız modemleri kullanmaya özen gösterin.

Kullanmış olduğunuz şifrelerin hiç birisini hiç bir kimse ile paylaşmayın. Sadece bir lokasyonda kullanılan şifreler kimlik avı yapmak isteyen insanlar için uzun vadede tam bir bilgi kaynağı oluyorlar. Bu nedenle tüm şifrelerinizi sadece sizin ulaşabileceğiniz bir yerde saklayın.

Şifre saklama yazılımlarını kullanmayın. Şifrelerinizi hatırlamadığınız için bilgisayar veya telefonlarınızda kullanmış olduğunuz şifre yazılımlarını kullanmayın. Tarayıcı önbellekleri kötü niyetli hackerlar tarafından hacklenebiliyor ve bu durumun sonucunda sizlerin tüm şifrelerini ele geçirebiliyorlar.

 

Bir önceki yazımız olan Gürültü Önlemeye Sahip Airpods 3 Yakında Geliyor! başlıklı makalemizde airpods, airpods 3 ne zaman çıkıyor ve apple airpods hakkında bilgiler verilmektedir.

OKU  Xiaomi Redmi 7 ‘den Çarpıcı Sızıntı

" Verileriniz ne kadar güvende? konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Verileriniz ne kadar güvende? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Teknoloji Haberleri olarak hemen yukarıda Verileriniz ne kadar güvende? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Technosfer Yönetim Hakkında:

Technosfer Yönetim olarak sizlere en kaliteli içeriğin sunulması için elimizden geleni yapmaktan mutluluk duyuyoruz.

YORUMLAR
    Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
    ZORUNLU

    GELEN YORUMLAR (0)

    Copyright © 2015 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.