SON DAKİKA TEKNOLOJİ 16:47 ‘Fiyat/Performans Canavarı’ Redmi Note 9S Tanıtıldı ! 16:13 General Mobile GM 9 Pro Sorun Şikayet Teknik Özellikleri 12:30 Google Stadia Nedir? 21:43 Samsung Galaxy M30s Sorun Şikayet Teknik Özellikleri 19:12 Samsung Galaxy A51 Sorun Şikayet Teknik Özellikleri
SONRAKİ
Steam geleneksel Ay Takvimi indirimini kaçırmayın Steam geleneksel Ay Takvimi indirimini kaçırmayın
ÖNCEKİ
Drone teslimat programına İsviçre’de devam ediliyor Drone teslimat programına İsviçre’de devam ediliyor
1596
591 0

WhatsApp hesabınızı güvenli hale nasıl getirirsiniz

WhatsApp hesabınızı güvenli hale nasıl getirirsiniz
Yazar: Elif Aybüke Ural

24 Ocak 2020

Facebook’un WhatsApp mesajlaşma servisinin kurulumu inanılmaz derecede kolay. Ancak maalesef bu kolay kurulum işlemi, dikkatli değilseniz WhatsApp hesabınızın kötüye kullanıma açık olduğu anlamına gelir. Neyse ki, hesabınızda fazladan bir güvenlik katmanı etkinleştirmek oldukça basittir, bu da altı basamaklı aktivasyon kodunuz tehlikeye girerse onu kaybetmeyeceğiniz anlamına gelir.

Bu güvenlik seçenekleri maalesef Amazon CEO’su Jeff Bezos’un da  başına gelen ciddi bir hacki durdurmaz. Ancak Birisi güvenlik kodunuzu paylaşmanız için sizi kandırmayı başarırsa, “sosyal hack” olarak bilinen bir süreç olan başka bir koruma katmanı sunmaktır.

Bu ekstra güvenliği kullanmanın neden iyi bir fikir olduğuna dair ikna edici bir şeye ihtiyacınız varsa, o zaman son zamanlarda hacklenen  insanları araştırmanızda fayda var.

SMS kodunuzu paylaşmayın

Örnek verecek olursak bir pazar sabahı Bleary yakın bir arkadaşından, SMS almak üzere olduğu altı basamaklı bir kodu iletip iletemeyeceğini soran bir WhatsApp mesajı aldı. Düşünmeden ve arkadaşına güvendiği için kodu gönderdi ve aniden WhatsApp hesabından çıkış yaptığını gördü.

Muhtemelen ne olduğunu fark ettiniz. Bu sadece altı basamaklı bir kod değildi. Whatsapp’ın WhatsApp hesabınızla ilişkilendirmek için SMS yoluyla cep numaranıza gönderdiği altı basamaklı koddu. Bu numarayı paylaşırken, arkadaşım yanlışlıkla saldırganın hesabına giriş yapmasına izin vermişti.

Saldırgan şimdi hesabının kontrolünü ele geçirdiğinden, aynı grup sohbetinde olduğu kişilere mesaj gönderebildiler. Saldırgan, mağdurun altı basamaklı doğrulama kodunu başka bir arkadaşınızın numarası ile nasıl sorabildi.  Bu hesabın kontrolünü de kazandılar ve ellerinden gelen her kişiyi mesajlaşmak için kullandılar.

Teorik olarak, WhatsApp hesabınızın ele geçirilmesi, çözülmesi oldukça kolay bir durum olmalı. Sadece telefon numaranızı uygulamaya girin ve size başka bir altı basamaklı kod göndermesini sağlayın. Sorun şu ki, hackerlar numaranızı bir grup yanlış altı basamaklı kodla spam edebilir, böylece hesabınızdan 12 saate kadar kilitli kalırsınız. Daha sonra, kendi pininizi kurmamış olsaydınız, bu, bir saldırganın hesabınızda kendi pinlerinden birini kurmasını ve toplam yedi gün boyunca sizi kilitlemesine sebep olabilir.

Bu yüzden bu iki kuralı hatırlamak çok önemlidir:

  • Altı basamaklı Whatsapp kodunuzu asla kimseyle paylaşmayın. Hiç kimse, Whatsapp’ın size SMS üzerinden gönderdiği kodu sormak için meşru bir nedene sahip olmayacaktır, bu yüzden paylaşmayı düşünmeyin bile.
  • Hesabınızı koruma altına almak için bir pin oluşturun.

Bir önceki yazımız olan Adobe Premiere Pro düzenlemeler yapıyor başlıklı makalemizde Adobe, Creative Cloud ve internet hakkında bilgiler verilmektedir.

OKU  OnePlus, Veri İhlalini Açıklıyor

" WhatsApp hesabınızı güvenli hale nasıl getirirsiniz konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere WhatsApp hesabınızı güvenli hale nasıl getirirsiniz ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Teknoloji Haberleri olarak hemen yukarıda WhatsApp hesabınızı güvenli hale nasıl getirirsiniz ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Elif Aybüke Ural Hakkında:

Konya Selçuk Üniversite Gazetecilik mezunuyum. Teknolojiye merakım azımsanamayacak kadar fazla. Uzun yıllar farklı yayınlarda ve farklı alanlarda içerikler ürettim ve editörlük yaptım.

YORUMLAR
    Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
    ZORUNLU

    GELEN YORUMLAR (0)

    Copyright © 2015 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.