SON DAKİKA TEKNOLOJİ 11:13 MSI, EN İYİ İKİLİYİ SUNUYOR: MINI-PC CUBI 5 VE PRO MP221 MONITÖR 11:10 MSI ALL-IN-ONE PC’LER İLE PROFESYONELLİĞİN ÖTESİNE GEÇİN 16:47 ‘Fiyat/Performans Canavarı’ Redmi Note 9S Tanıtıldı ! 16:13 General Mobile GM 9 Pro Sorun Şikayet Teknik Özellikleri 12:30 Google Stadia Nedir?
SONRAKİ
Dell G3 15 3590 özel indirimiyle Teknosa’da Dell G3 15 3590 özel indirimiyle Teknosa’da
ÖNCEKİ
Planet Zoo 1.0.3 Hayvanların Yaşlılıktan Ölmelerini Engellemenizi Sağlar Planet Zoo 1.0.3  Hayvanların Yaşlılıktan Ölmelerini Engellemenizi Sağlar
2290
848 0

WhatsApp Güvenlikte İhlale Neden Olabilir

WhatsApp Güvenlikte İhlale Neden Olabilir
Yazar: Elif Aybüke Ural

29 Kasım 2019


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/comtechnosfer/domains/technosfer.com.tr/public_html/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/comtechnosfer/domains/technosfer.com.tr/public_html/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Çok sayıda rapora göre, Hintli yetkililer, dijital şirketleri Hintli kullanıcıların verilerini yerel olarak depolamaya zorlama planını zorlamak için WhatsApp ’in gözetleme tartışmalarını dile getiriyorlar. Teknik uzmanlar, birden fazla devlet dairesi ve kurumunun bu talepleri önerdiğini doğruladı. Yetkililer, “ciddi bir ulusal güvenlik sorunuydu” ve “verilerin yerelleştirilmesi de dahil olmak üzere önlemler alınması gerektiğini” söyledi. Uzmanlar buna “tuhaf bir cevap” dedi. Teknoloji uzmanı Prasanto K Roy BBC’ye verdiği demeçte, “Bu hiç mantıklı değil. Verilerin konumunun Pegasus ihlali ile hiçbir ilgisi yoktu.” “ WhatsApp , ihlal konusunda çok şeffaftı ve yetkililere bildirdi. Şimdi önemli olan, kimin ve nasıl yaptığını bulmak’’ dedi.

Günümüz toplumlarında aktif olarak kullanılan mesajlaşma programı WhatsApp, maalesef güvenlik açıklarını da beraberinde getiriyor. Hemen hemen her cep telefonunda bulunan bu gözde mesajlaşma programı, iki uçlu koruma kalkanına rağmen, telefonlarda yer alan dosyalara karşı verilen erişim izni sebebiyle de hackerların gözdesi halini alıyor. İnsanların güvenip telefonlarının baş köşesin yerleştirdikleri gözde uygulama, güvenlik açıkları da göz önünde bulundurulduğunda, tepkiyi hakediyor.

Hacker’lar, mesajlaşma uygulamasında büyük bir güvenlik açığını kullanarak telefonlara ve diğer cihazlara gözetim yazılımı yükleyebildiler. Hedefler, bilinmeyen bir numaradan görüntülü veya sesli arama istekleri aldı – dikkate alınmasa bile, Pegasus olarak bilinen casus yazılımın cihaza yüklenmesine izin verdi. Bu, kullanıcıların kısa mesajlar ve konum dahil olmak üzere telefondaki her şeye uzaktan erişmelerini sağlar. WhatsApp, etkilenen kullanıcıları bulup bilgilendirdiği anda bu güvenlik açığını düzeltti.  Ayrıca, Nisan ve Mayıs aylarında cihazlara bulaşan siber saldırıların ardında olduğu iddiasıyla İsrailli firma NSO Grubuna karşı dava açtı. Sürveyans için yazılım yapan NSO Group, bunun yalnızca devlet kurumları ile çalıştığını ve saldırılarla ilgili sorumluluğunu kesinlikle reddettiğini söyledi.

OKU  Samsung Parmak İzi Sorununu Bu Hafta Çözeceğini Bildirdi

 

Bir önceki yazımız olan Dell G3 15 3590 özel indirimiyle Teknosa'da başlıklı makalemizde alienware, command center ve dell hakkında bilgiler verilmektedir.

" WhatsApp Güvenlikte İhlale Neden Olabilir konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere WhatsApp Güvenlikte İhlale Neden Olabilir ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Teknoloji Haberleri olarak hemen yukarıda WhatsApp Güvenlikte İhlale Neden Olabilir ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Elif Aybüke Ural Hakkında:

Konya Selçuk Üniversite Gazetecilik mezunuyum. Teknolojiye merakım azımsanamayacak kadar fazla. Uzun yıllar farklı yayınlarda ve farklı alanlarda içerikler ürettim ve editörlük yaptım.

YORUMLAR
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
ZORUNLU

GELEN YORUMLAR (0)

Copyright © 2015 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.