Yerli savaş teknolojilerimiz düşmanlara korku salıyor! | Technosfer

Yerli savaş teknolojilerimiz düşmanlara korku salıyor!

24.07.2019
A+
A-
Yerli savaş teknolojilerimiz düşmanlara korku salıyor!

Dünya genelinde teknolojinin bu kadar hızlı gelişmesinin en temel sebebi savaşlar olarak gösterilebilir. Savaşlarda zorunluluk yüzünden ülkeler farklı silahlar yapmaya ve üstünlük kurmaya çalışıyor ülkemiz ise şuanda her hangi bir savaş olmasa da her zaman her türlü saldırıya karşı hazır olabilmek için yeni silahlar geliştiriyor. Ülkemizde geliştirilen yerli İHA, yerli savaş uçakları ve daha fazlası her geçen gün ülkemizin savunmasına güç kazandırıyor. Peki ya ülkemiz yakın zaman içerisinde ne gibi teknolojik savunma araçları üretti şimdi isterseniz onlara hızlıca bakalım;

 

TF-X Savaş Uçağı

Milli Muharip Uçak projesi  kısaca adlandırmak gerekirse “MMU” halk arasında bilinen ismi ile TF-X, Türkiye ile beraber İngiltere’nin ortak çalışmalarını yürütmüş olduğu 5’nci nesil savaş uçağı projesidir. Ülkemizin gök yüzündeki en büyük savunma araçlarından birisi olacak olan TF-X her zaman gök yüzünde bize üstünlük sağlayacak. Tasarım ve Ar-Ge için tahmini olarak 400 adet uçağın üretimini kapsayacak olan bu projenin toplam maliyetinin 50 milyar USD olması planlanıyor.Tamamen motoru yazılımı ve tasarımı ülkemiz mühendislerinin kontrolünde gerçekleştirilecek olan proje ile ülkemiz gök yüzünde büyük bir üstünlük sağlayacak.

 

Yerli Uçak Gemisi

Gök yüzünde uçması için birbirinden güzel tasarım harikası uçaklar yapıyoruz ancak bunların aynı zamanda dünyanın her yerinde eş zamanlı operasyonlarda kullanılması için ve ülkemizin denizlerdeki hakimiyetinin artması için yerli uçak gemisi projesine başlatma verilmişti. Geçen yıllar sonucunda ülkemiz mühendislerince yapılan yerli uçak gemisi projesinde neredeyse son düzlüğe gelinmiş durumda. Yakıt ikmali yapmadan Türkyie’den Amerika Kıtası’na gidip gelebilecek TCG Anadolu’nun 232 metre uzunluğunda 114 bloktan oluşan 7 bin 254 grostonluk olması planlanıyor. 30 yatak alabilecek olan kendi içerisinde bulunan hastanesi ve 6 iniş alanı ile bir uçuş rampasına sahip 5 bin 440 metrekarelik genişliğe sahip olan gemi sınıfının en iyilerinden bir tanesi olmaya aday. Geminin güvertesine bulunan silahların ise şuan için hala rakipleri yok.

Yeni Nesil Temel Eğitim Uçağı (HÜRKUŞ)

2006’da başlayan yerli eğitim savaş uçağı projesi sonuçlandı. Ülkemizde aktif olarak yabancı ülkelere ait eğitim uçakları kullanılmaktaydı ancak Hürkuş projesi sonrasında yerli ve tamamen milli eğitim uçakları ülkemiz envanterine katılmaya başlıyor. İki farklı deneme uçağıyla yapılan 530 sorti uçuşta uçaklar bireysel olarak 567 saat havada kaldılar ve bu test sonuçlarının yanında.  Uçuşlarda 356 knot sürate, 35.500 ft irtifaya çıkarak, 6.3g kuvvetine maruz kaldılar ancak en ufak bir sorun yaşatmadılar. Uçakların yakında envanterimiz bünyesine katılması planlanıyor.

 

 

Ülkemizin savunma alanında yaptığı projelerden sadece bazılarını yazabildik çünkü ülkemiz çok hızlı bir şekilde kendisini geliştiriyor ve geliştirmeye devam ediyor. İlerleyen süreçlerde umarım ülkemiz bu silahları hiç bir zaman kullanmak zorunda kalmaz ancak kullanması durumunda karşı tarafın zararlı çıkacağını söylemeden geçmemizde mümkün değil.

Technosfer Yönetim
Technosfer Yönetim
Technosfer Yönetim olarak sizlere en kaliteli içeriğin sunulması için elimizden geleni yapmaktan mutluluk duyuyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

teknoloji haberleri

teknoloji haberleri 2019

sorun şikayet

technosfer

otomobil inceleme

inceleme

sorunu

sorunları
kullanıcı yorumları