Yurtdışından alışveriş artık kotalı! | Technosfer

Yurtdışından alışveriş artık kotalı!

11.07.2019
A+
A-
Yurtdışından alışveriş artık kotalı!

Türkiye’de herkesi ilgilendiren dev bir gelişme daha yaşandı. Önceden ekmeği karne ile alan bir neslin ve çocuklarının artık yurt dışından alacak oldukları ürünleri de karne ile alacak olmaları oldukça komik bir durum gibi gözüküyor.

Resmi gazetede yer alan karara göre bundan sonra yurt dışından her ay sadece 5 adet ürün getirilebilecek. Önceden 22 Euro’ya kadar getirilen izin verilen ürünler listesinde bulunan ürünlerden vergi alınmıyordu ancak o vergi indirimi konusu da Resmi gazetede yayımlanan yazı ile kaldırıldı.

Bundan sonra yurt dışından ne ürün getirirseniz getirin getirmiş olduğunuz tüm ürünler için vergi vermek zorunlu hale geldi. Ürünlere vergi ödemeden ülkemize sokmak neredeyse artık imkansız hale geldi.

Cep telefonlarında bulunan imei kayıt ile kullanıma ise geçtiğimiz günlerde gelen güncelleme ile hem fiyat yükselmiş hemde bundan sonra imei kaydı yapılan cihaz sadece imei kaydının yapıldığı kişi tarafından kullanılabilecek hale getirilmişti. Pasaport sahibi ile cihazın içerisindeki hattın sahibi aynı kişi değilse cihaz maalesef kullanılamayacak.

EN AZ YÜZDE 18 VERGİ

Eşyalardan tahsil edilecek vergi oranı, Avrupa Birliği ülkelerinden doğrudan gelirse yüzde 18, diğer ülkelerden ulaşırsa tek ve maktu olarak yüzde 20 olacak.

Bu eşyaların 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanunu’nda ekli 4 sayılı listedeki eşyalardan olması durumunda ilave yüzde 20 vergi uygulanacak.

Technosfer Yönetim
Technosfer Yönetim
Technosfer Yönetim olarak sizlere en kaliteli içeriğin sunulması için elimizden geleni yapmaktan mutluluk duyuyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

teknoloji haberleri

teknoloji haberleri 2019

sorun şikayet

technosfer

otomobil inceleme

inceleme

sorunu

sorunları
kullanıcı yorumları